مقدمه

تزریق ژل یا فیلر، چین‌وچروک و خطوط روی صورت شما را صاف می‌کند. انواع مختلفی از فیلرهای پوستی وجود دارد. ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی معمولاً فیلرهای پوستی را در نواحی اطراف چشم، دهان و بینی شما تزریق می‌کنند. تزریق ژل معمول معمولاً فوراً نتیجه می‌دهد و می‌تواند ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد. در ادامه، جزئیات بیشتری را در مورد تزریق ژل آمده است.

تزریق ژل یا فیلر چیست؟

تزریق ژل نوعی عمل زیبایی بدون جراحی است. فیلرهای پوستی چین‌وچروک‌ها را پر می‌کنند، خطوط را صاف می‌کنند و حجم را به ‌صورت شما بازمی‌گرداند. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما این مواد را درست زیر پوست شما تزریق می‌کند.

تزریق فیلر لب
تزریق فیلر لب

افراد برای بهبود ویژگی‌های صورت خود یا به‌دست‌آوردن ظاهری جوان‌تر، فیلرهای پوستی را انتخاب می‌کنند. این درمان معمولاً کمتر از نیم ساعت طول می‌کشد و زمان بهبودی آن بسیار کم است. نتایج تزریق ژل فوراً دیده می‌شود و بسته به نوع فیلر و محل آن، از ماه‌ها تا سال‌ها دوام می‌آورد. انواع مختلفی از فیلرهای پوستی وجود دارد. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی، گزینه‌های موجود را با شما در میان خواهد گذاشت.

چرا از فیلرهای پوستی استفاده می‌شود؟

با افزایش سن، بدن شما شروع به ازدست‌دادن کلاژن می‌کند. کلاژن ماده مهمی است که در سراسر بدن شما وجود دارد؛ از جمله در پوست، ماهیچه‌ها، استخوان‌ها و بافت‌های همبند. کاهش مقدار کلاژن در پوست باعث شلی پوست (شل شدن) و کاهش حجم آن می‌شود. پوست نازک‌تر می‌شود، خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و شروع به افتادگی می‌کند. می‌توانید تزریق ژل را برای موارد زیر انتخاب کنید:

 • به پوست افتاده حجم دهید.
 • ویژگی‌های صورت خود را متقارن‌تر کنید.
 • لب‌ها و گونه‌ها را حجیم کنید.
 • چروک‌ها و چین‌های صورت خود را صاف کنید.
چرا از فیلرهای پوستی استفاده می‌شود؟
چرا از فیلرهای پوستی استفاده می‌شود؟

انواع فیلرهای پوستی و تزریق ژل چیست؟

انواع فیلرهای پوستی عبارت‌اند از:

 • اسید هیالورونیک (HA): یک اسید طبیعی در پوست انسان است که به پوست شما حجم می‌دهد و آن را هیدراته و شاداب نگه می‌دارد. با افزایش سن، بدن شما تولید اسید هیالورونیک را متوقف می‌کند. نتایج حاصل از تزریق HA معمولاً شش ماه تا یک سال باقی می‌ماند.
ژل اسید هیالورونیک
ژل اسید هیالورونیک
 • هیدروکسی لاپاتیت کلسیم (CaHA): نوعی فیلر، متشکل از ماده‌ای که در استخوان‌های شما وجود دارد. نتایج حاصل از این فیلرها معمولاً حدود یک سال باقی می‌ماند. ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی معمولاً از فیلرهای CaHA برای چین‌وچروک‌های عمیق‌تر استفاده می‌کنند.
هیدروکسی لاپاتیت کلسیم
هیدروکسی لاپاتیت کلسیم
 • پلی ال لاکتیک اسید (PLLA): ماده‌ای است که به بدن شما کمک می‌کند تا کلاژن خود را بسازد. ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی معمولاً از اسید پلی ال لاکتیک برای صاف کردن چین‌وچروک‌های عمیق روی صورت شما استفاده می‌کنند. نتایج می‌تواند دو سال یا بیشتر طول بکشد.
پلی ال لاکتیک اسید
پلی ال لاکتیک اسید
 • فیلرهایپلی متیل متاکریلات (PMMA): از کلاژن و گلوله‌های بسیار کوچکی تشکیل شده‌اند که پس از تزریق ژل در زیر پوست شما باقی می‌مانند. گلوله‌ها به پوست شما حجم می‌دهند و آن را محکم نگه می‌دارند.
فیلرهایپلی متیل متاکریلات
فیلرهایپلی متیل متاکریلات

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما انواع فیلرهای پوستی را بررسی می‌کند و گزینه مناسب برای شما را موردبحث قرار می‌دهد. در مورد تعیین اهداف واقع‌بینانه و نتایجی که پس از تزریق می‌توانید انتظار داشته باشید با آنها صحبت کنید.

اقدامات لازم قبل از تزریق ژل

قبل از دریافت فیلرهای پوستی، باید با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود مشورت کنید. ممکن است بخواهید به یک متخصص پوست مراجعه کنید؛ یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی که در مراقبت از پوست تخصص دارد. آنها چهره شما را بررسی می‌کنند و در مورد اهداف شما و اینکه چه قسمت‌هایی را می‌خواهید بهبود دهید می‌پرسند.

آنها ممکن است صورت شما را با یک خودکار یا نشانگر علامت‌گذاری کنند تا نشان دهند تزریق ژل در کجا انجام می‌شود. همچنین احتمال دارد از صورت شما عکس بگیرند. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما نوع خاصی از فیلرها را توصیه می‌کند و عوارض جانبی احتمالی و زمان بهبودی را بررسی می‌کند.

در طول این مشاوره، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما در مورد سابقه پزشکی شما نیز سؤال خواهد کرد. مهم است که در صورت مصرف دارویی به آنها بگویید، زیرا برخی از داروها می‌توانند خطر عوارض پس از تزریق ژل را افزایش دهند. بهتر است موارد زیر را به ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود بگویید:

 • آلرژی
 • سابقه کبودی یا خونریزی بعد از اقدامات مشابه
 • مشکلات عصبی
 • شرایط پوستی

در طول تزریق ژل چه اتفاقی می‌افتد؟

می‌توانید فیلرهای پوستی را در مطب ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود تهیه کنید. برخی از افراد انتخاب می‌کنند که فیلرهای پوستی را در یک آبگرم پزشکی (که مدسپا یا مدیسپا نیز نامیده می‌شود) تهیه کنند. مدسپا یک کلینیک پزشکی است که عمل‌های زیبایی را در محیطی شبیه آبگرم ارائه می‌دهد.

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی، پوست شما را تمیز می‌کند و ممکن است از یک لوسیون یا کرم با یک ماده بی‌حس‌کننده استفاده کند. داروی بی‌حسی ناحیه را بی حس می‌کند بنابراین؛ درمان راحت‌تر خواهد بود.

با استفاده از یک سوزن نازک، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما مقادیر کمی از فیلرها را به زیر پوست شما تزریق می‌کند. سوزن کمی احساس سوزش به همراه دارد؛ اما بیشتر افراد در طول این تزریق‌ها درد زیادی را تجربه نمی‌کنند. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است فیلرها را در چندین ناحیه تزریق کند. کل فرایند می‌تواند چند دقیقه یا تا یک ساعت طول بکشد.

نمونه کار تزریق ژل لب کلینیک آمون
نمونه کار تزریق ژل لب کلینیک آمون

بعد از تزریق ژل چه اتفاقی می‌افتد؟

پس از تزریق ژل، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی پوست شما را تمیز می‌کند. آنها ممکن است یک کیسه یخ برای کاهش درد و تورم به شما بدهند. ممکن است پس از تزریق، کبودی، تورم یا ناراحتی داشته باشید. معمولاً این عوارض شدت کمی دارند و در عرض چند روز محو می‌شوند.

بسیاری از افراد بلافاصله پس از انجام این تزریق‌ها نتایج را مشاهده می‌کنند؛ اما نتایج هرکسی متفاوت است. اینکه چه مدت طول می‌کشد تا نتایج را ببینید (و چه مدت طول می‌کشد) به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از جمله نوع درمانی که دریافت کرده‌اید.

مزایای تزریق ژل چیست؟

بسیاری از افراد فوراً نتایج فیلرهای پوستی را مشاهده می‌کنند. تزریق معمولاً کمتر از یک ساعت طول می‌کشد و می‌توانید آن را مستقیماً در مطب ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود انجام دهید. ازآنجایی‌که این یک درمان بدون جراحی است، زمان بهبودی بسیار کم خواهد بود. بسته به نوع فیلر، نتایج می‌تواند ماه‌ها یا حتی سال‌ها باقی بماند. برخی از فیلرها بیش از دو سال کار می‌کنند. تزریق ژل معمولاً نسبت به روش‌های جراحی گزینه‌ای ارزان‌تر است.

مزایای تزریق ژل
مزایای تزریق ژل

خطرات یا عوارض فیلرهای پوستی چیست؟

عوارض جدی تزریق ژل نادر هستند و برخی از این عوارض فقط به‌صورت موقتی هستند. اما مانند هر عمل زیبایی، خطراتی نیز وجود دارد. آنها عبارت‌اند از:

 • ظاهر نامتقارن
 • خونریزی، کبودی، قرمزی، درد و تورم
 • آسیب به پوست شما که می‌تواند باعث ایجاد زخم شود.
 • عفونت که در موارد شدید ممکن است منجر به نکروز (مرگ پوست آلوده) گردد.
 • توده یا برجستگی زیر پوست شما
 • بی‌حسی
 • جوش‌هایی که شبیه آکنه هستند.
 • بثورات و خارش

به‌ندرت، افراد به دنبال تزریق ژل دچار مشکلات بینایی می‌شوند. اگر مشکلات بینایی همراه با ضعف، ناراحتی یا درد در یک طرف بدن خود دارید، فوراً به پزشک کمک کنید.

زمان بهبودی پس از دریافت فیلرهای پوستی چقدر است؟

زمان نقاهت هر کس متفاوت است. موارد زیر، زمان بهبودی شما را مشخص می‌کند:

 • ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما چند ناحیه را درمان کرده است.
 • نوع فیلر
 • سلامت کلی شما

بیشتر افراد می‌توانند بلافاصله پس از تزریق ژل به فعالیت‌هایی که از آن لذت می‌برند بازگردند. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است دوری از ورزش شدید یا فعالیت بدنی را برای یک یا دو روز توصیه کند.

نمونه کار تزریق ژل لب کلینیک آمون
نمونه کار تزریق ژل لب کلینیک آمون

کلام آخر

فیلرهای پوستی چین‌وچروک‌ها را صاف می‌کنند و حجم را به پوست افتاده بازمی‌گرداند. بسیاری از افراد تزریق ژل را انتخاب می‌کنند؛ زیرا نتایج فوراً قابل دیدن است و زمان بهبودی کم است. مانند هر عمل زیبایی، خطر عوارض جانبی وجود دارد. با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود در مورد خطرات و فواید و همچنین بهترین نوع فیلرهای پوستی برای شما صحبت کنید.

برای کاهش نگرانی در مورد عمل تزریق ژل و عوارض بعد از آن، بهتر است به یک کلینیک معتبر مراجعه کنید. کلینیک آمون این عمل زیبایی را با بهترین مواد و در محیطی کاملاً بهداشتی؛ توسط متخصصین حرفه‌ای برای شما انجام می‌دهد. چنانچه تاکنون تزریق ژل را انجام داده‌اید، از تجربیات خود برای ما بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید