مزوتراپی و دیگر روش‌هایی که برای درمان‌های پوستی استفاده می‌شوند، امروزه بیش از پیش کاربرد پیدا کرده‌اند. زیبایی پوست و سلامت آن می‌تواند تاثیر مستقیمی بر روی اعتماد به نفس افراد داشته باشد. با توجه به سبک زندگی شهری و استرس‌ها و آلاینده‌های گسترده آن، پوست آسیب‌های جدی خواهد دید و در نتیجه نیاز به بازسازی و ترمیم پوست وجود دارد. آلودگی هوای شهرها و مجبور بودن به تردد در این آلودگی، یکی از دلایل مهم آسیب وارد شدن به پوست است.

از سوی دیگر با بالا رفتن سن، کم کم پوست خاصیت‌های اولیه خود را از دست داده و چین و چروک‌ها بیشتر نمایان می‌شود. جوانسازی پوست راهکاری است که با روش‌های مختلفی انجام شده و برای درمان پوست استفاده می‌شود تا بزرگترین عضو بدن انسان بتواند خود را بازسازی کرده و ظاهر بهتری داشته باشد. مزوتراپی یکی از روش‌های درمانی پوست است که در این مطلب نگاهی به آن خواهیم کرد.

مزوتراپی چیست؟

برای بازسازی و درمان پوست روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که هر کدام در دسته بندی مخصوص به خود قرار می‌گیرند. یکی از این روش‌های درمانی که بر روی زیبایی پوست می‌تواند تاثیر مثبت زیادی داشته باشد، مزوتراپی است که در دسته درمان‌های تزریقی قرار می‌گیرد. در حقیقت در این روش درمانی، بر اساس نیاز پوست بیمار، مواد متفاوتی به لایه میانی پوست تزریق می‌شود. این مواد شامل ویتامین‌ها و عصاره‌های گیاهی خواهد شد. همچنین در صورت نیاز، آنزیم‌ها، هورمون‌ها و حتی داروهای لازم برای پوست تزریق خواهد شد. همانطور که گفته شد، این درمان بر روی لایه میانی پوست انجام می‌شود و به همین دلیل به آن (Meso therapy) به معنای درمان میانی گفته می‌شود.

با توجه به اینکه اصولا کرم‌ها و درمان‌های موضعی توان عبور از لایه رویی پوست و رسیدن به لایه میانی پوست را ندارند، به همین دلیل در این روش درمانی با استفاده از سوزن‌های نازکی، از این لایه عبور کرده و ماده درمانی در لایه میانی تزریق خواهد شد.

لایه‌های پوست

برای درک بهتر تاثیرگذاری روش درمانی مزوتراپی بهتر است به لایه‌های پوست نگاهی کنیم. پوست دارای سه لایه است. این سه لایه اپی‌درم، درم و هیپودرم است. اپی‌درم در واقع بیرونی‌ترین لایه پوست است که شما آن را می‌بینید. این لایه که تقریبا یک میلی متر قطر دارد، از سلول‌هایی تشکیل شده است که به صورت مداوم در حال مرگ و میر هستند. لایه میانی که درم (Derma) نام دارد، شامل کلاژن، هیالورونیک اسید و الاستین می‌شود. در واقع حالت پوست که دیده می‌شود با این سه ماده‌ای که در لایه میانی قرار دارند به وجود می‌آید.

در حقیقت میزان منعطف بودن پوست، سفتی و رطوبت آن با عملکرد این رشته‌های پروتئینی ایجاد می‌شود. از دیگر مواردی که در این لایه وجود دارد، غده‌های چربی و عرق پوست و همچنین فولیکول‌های مو است. سومین لایه پوست یا هیپودرم وظیفه دارد که پوست را به عضلات متصل کند. همانطور که می‌بینید، مهمترین لایه در زیبا دیده شدن و شادابی پوست، لایه میانی پوست است که با مزوتراپی نیز تلاش می‌شود تا بیماری‌های این لایه پوستی درمان شود.

مزوتراپی و تاریخچه آن

کشور فرانسه را می‌توان مهد مزوتراپی نامید. در قرن دوازدهم میلادی پزشک دربار فرانسه این روش را ابداع کرد. آمبروز پاره سوراخ‌هایی با سوزن بر روی پوست بیماران ایجاد کرده و از طریق آن، داروهای گیاهی را به پوست وارد می‌کرد. او معتقد بود که با این روش، جذب بیشتری انجام خواهد شد.

چند قرن بعد و در سال 1952 میلادی، میچل پیستور که یک پزشک فرانسوی بود با استفاده از تزریق وریدی پروکائین به درمان آسم می‌پرداخت. او متوجه شد که در کنار درمان بیماری آسم، برخی از بیمارانش که مشکل ریزش مو دارند نیز دیگر این مشکل را ندارند. پس از آن این پزشک فرانسوی از این تزریق برای درمان ریزش موی سر استفاده کرد و پس از تکمیل این شیوه درمانی، در سال 1976 میلادی، مزوتراپی را به جهان معرفی کرد. این روش جوانسازی و درمانی پوست امروزه در اروپا و جهان به عنوان یک روش شناخته شده و معتبر بازسازی پوست شناخته می‌شود.

کاربرد مزوتراپی در درمان پوستی

با پیشرفت علم و توسعه یافتن تحقیق‌های پزشکی، مواد محلول با تاثیر بیشتری برای تزریق با این روش کشف و تولید شد. امروزه این تزریق‌ها با استفاده از دستگاهی به نام مزوگان انجام می‌شود تا عملکرد بهتری را از تزریق دریافت کنیم. با توجه به موادی که با مزوگان به لایه میانی پوست قابل تزریق است، کاربردهای زیر را می‌توان برای مزوتراپی نام برد:

– درمان لکه و اسکار

متخصصان، ملانوسیت‌ها را عامل اصلی لکه‌های پوستی می‌دانند. این سلول‌های پوستی را می‌توان با سرم مزوتراپی کنترل کرد و در نتیجه لکه‌های ایجاد شده به دلیل تابش آفتاب قابل ترمیم خواهند بود. همانطور که گفته شد، یکی از موادی که در لایه میانی پوست وجود دارد، هیالورونیک اسید است. با تزریق این ماده به لایه میانی، پوست حجم طبیعی خود را بازیافته و جای زخم‌ها بر روی پوست بهبود خواهد یافت. از سوی دیگر، مواد ضد التهابی مانند آنتی اکسیدان‌هایی که در داخل سرم مزوتراپی وجود دارد، کمک خواهند کرد تا پوست برای ترمیم بهتر خود تحریک شود.

– مبارزه با ریزش مو

از این روش درمانی برای درمان ریزش مو نیز استفاده می‌شود. مزوتراپی می‌تواند باعث تحریک پیاز مو و رویش دوباره مو شود. همانطور که می‌دانید، ریزش مو دلایل متفاوتی دارد و درمان هرکدام از آنها نیاز به روش خاص خود دارد. اما مزوتراپی اصولا برای درمان بیشتر ریزش‌های مو می‌تواند عملکرد خوبی داشته و سرعت رویش مو را نیز افزایش بدهد. این درمان سه هدف را به صورت همزمان در درمان ریزش مو دنبال می‌کند:

 • انتقال داروهای ضد ریزش مو به فولیکول‌های مو به صورت مستقیم که در نتیجه عملکرد آنها را افزایش خواهد داد.
 • رساندن مواد غذایی همچون ویتامین‌ها به فولیکول‌های مو
 • تحریک سلول‌های پوست و افزایش خونرسانی به این سلول‌ها

به یاد داشته باشید که برای رسیدن به نتیجه باید از چند مرحله مزوتراپی استفاده کنید تا مواد لازم برای موی پوست در مراحل مختلف به سلول‌های پوستی رسیده و توانمندی سلول‌ها به سطح مطلوبی برسد.

– درمان سلولیت با مزوتراپی

جالب است بدانید که از مزوتراپی برای کاهش وزن نیز استفاده می‌شود. این روش درمانی می‌تواند چربی‌های زیر پوست که اضافه وزن ایجاد کرده‌اند را کاهش بدهد. در نتیجه علاوه بر کاهش وزن، پوست شما نیز سفت‌تر خواهد شد. آنزیم‌هایی که برای درمان سلولیت تزریق می‌شوند، غشای سلول‌های چربی را شکافته و در نتیجه چربی داخل آنها رها خواهد شد. این چربی‌ها توسط سیستم لنفاوی بدن جمع آوری خواهد شد و سپس از بدن دفع خواهند شد. از این روش بیشتر برای چربی زیر فک و یا چانه استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از مزوتراپی

مزوتراپی کاربردها و مزایای مختلف و گسترده‌ای دارد. جالب است بدانید که هرچند مزوتراپی بر روی لایه میانی انجام می‌شود، اما تاثیر خود را بر روی هر سه لایه پوستی می‌گذارد. این تاثیر به دلایل عملکرد دوگانه مزوتراپی است. همانطور که گفته شد، مزوتراپی عاملی برای انتقال مواد مغذی و یا داروهای درمانی به لایه میانی پوست است. اما در کنار این موضوع، مزوتراپی سوراخ‌های ریزی را نیز بر روی پوست ایجاد می‌کند که خود این سوراخ‌ها نیز در درمان‌های پوستی عامل موثری خواهند بود. در ادامه این دو روش تاثیرگذاری را بررسی خواهیم کرد.

مزوتراپی

انتقال دارو و مواد مغذی به لایه میانی پوست

کوکتل و یا محلولی که با مزوتراپی منتقل می‌شود، با توجه به درمان مورد نیاز تعیین خواهد شد. در نتیجه این ترکیب می‌تواند تنوع زیادی داشته و تاثیرهای متفاوتی را برای پوست شما به همراه داشته باشد. این داروها اصولا شامل موادی است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

 • بعضی از داروها اتساع دهنده عروق بوده و خون‌رسانی به سلول‌ها را افزایش می‌دهد. مثلا بوفلومدیل نمونه‌ای از این داروها است که دارویی بی‌خطر بوده و با خیال راحت می‌توان از آن استفاده کرد.
 • دیگر داروهایی که برای این روش درمانی ممکن است مورد استفاده قرار بگیرند، داروهای بی‌حسی مانند لیدوکائین است. این داروها در کنار اینکه می‌توانند بی‌حسی ایجاد کنند، به عنوان داروی ضد التهابی نیز استفاده می‌شوند.
 • هورمون‌ها از دیگر موادی است که با روش مزوتراپی تزریق می‌شود. مثلا برای درمان ریزش مو، ممکن است هورمون‌های جنسی عاملی برای ریزش مو باشند. در نتیجه با تزریق هورمون‌هایی همچون فین‌استراید سعی می‌شود تا این عوامل ریزش مو کنترل شوند. از دیگر هورمون‌هایی که برای درمان های پوستی تزریق می‌شود، کلسی تونین است. این هورمون کمک می‌کند تا خونرسانی بهبود یافته و تغذیه پوست بهتر انجام شود.
 • داروها و مواد مغذی همچون سیلیکون که در پوست وجود دارند و ممکن است کمبود آنها عاملی برای ریزش مو و یا مشکلات پوستی باشند را می‌توان با استفاده از مزوتراپی به لایه میانی پوست تزریق کرد.
 • ال کارنتین دیگر ماده‌ای است که با استفاده از این روش درمانی به پوست تزریق شده و درمان سلولیت با استفاده از آن انجام خواهد شد.

تزریق ویتامین‌ها و مواد معدنی

مواد دیگری که با مزوتراپی تزریق می‌شوند، ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

 • ویتامین سی را می‌توان عاملی برای تحریک تولید کلاژن در بدن دانست. این ویتامین در کنار افزایش تولید کلاژن در بدن، آنتی اکسیدان مفیدی برای بدن محسوب می‌شود.
 • ویتامین آ در کنار اینکه می‌تواند مانند ویتامین سی به تحریک کلاژن سازی در پوست کمک کند، عاملی برای افزایش کیفیت دارورسانی به پوست نیز خواهد بود.
 • بیوتین و ویتامین ب 5 می‌توانند بافت پوست را بهبود بخشیده و همچنین غدد چربی پوست را تنظیم کنند.
 • در کنار ویتامین‌ها، مواد معدنی نیز تاثیر به سزایی در سلامت پوست دارند. به همین دلیل با استفاده از روش درمانی مزوتراپی، مواد معدنی همچون زینک، فسفر، مس و یا سلنیوم به پوست تزریق می‌شود تا شادابی پوست افزایش پیدا کند.

شکاف‌های مفید

همانطور که گفته شد، سوزن مزوتراپی بر روی پوست شکافت‌های بسیار ریزی ایجاد خواهد کرد. جالب است بدانید که پوست برای ترمیم و پرکردن این شکاف‌ها سیستم بازیابی و ترمیم خود را فعال خواهد کرد. جالب است بدانید که این فرآیند نه تنها شکاف‌ها را درمان خواهد کرد، بلکه کمک خواهد کرد تا درمان در سایر نواحی نیز بهتر انجام شود.

مزوتراپی

مزایای استفاده از مزوتراپی

مزوتراپی نسبت به سایر روش‌های درمانی مزیت‌هایی دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

 • این روش نیاز به جراحی نخواهد داشت.
 • نیاز به بیهوشی در این روش درمانی وجود ندارد.
 • عوارض جانبی مزوتراپی محدود و کم است.
 • مراقبت ویژه‌ای پس از درمان نیاز نیست و دوره ریکاوری کوتاه خواهد بود.

جمع بندی

در این مطلب نگاهی به روش درمانی مزوتراپی داشتیم. این روش درمانی که نیازی به جراحی ندارد، با استفاده از سوزن‌های باریکی انجام شده و مواد مغذی به لایه میانی پوست تزریق خواهد شد. این روش که از کشور فرانسه به دنیا معرفی شده است، در بسیاری از درمان‌هایی که برای زیبایی و جوانسازی پوست لازم است، کاربرد خواهد داشت. با توجه به بیماری پوست، کوکتل متفاوتی برای تزریق به پوست آماده خواهد شد که شامل مواد معدنی، داروها، ویتامین‌ها و یا هورمون‌ها خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید