سوالات متداول

سوالات متداول پیرامون پاک کردن تاتو با لیزر

 • آیا من کاندید مناسبی برای عمل پاک کردن تاتو با لیزر هستم؟

  اگر شما از نظر سلامت عمومی در وضعیت خوبی هستید(بیماری جدی خاصی ندارید)، انتظارات واقع بینانه ای از انجام این عمل دارید و پوست خود را برنزه نکرده اید، می توانید کاندید خوبی برای عمل رفع خالکوبی یا تتو با لیزر باشید. در غیر این صورت، ابتدا باید یک بررسی کلی از پوست شما در جلسه مشاوره قبل از عمل صورت بگیرد.

 • برای پاک کردن تاتو به چند جلسه لیزر درمانی نیاز دارم؟

  هر نوع تاتو، ویژگی های خاص خود را دارد و بنابراین به سادگی نمی توان گفت که شما برای پاک کردن آن دقیقاً به چند جلسه لیزر درمانی نیاز دارید. ما با تجربه ی چندین ساله ای که در زمینه پاک کردن تاتو داریم، در اغلب موارد با دیدن یک تاتو می توانیم پیش بینی کنیم که چند جلسه لیزر برای پاک کردن آن لازم است. اما تعداد دقیق این جلسات به سن تاتو، نوع رنگ های موجود در آن و عمق و غلظت هر رنگ بستگی دارد.

  • سن تاتو: تاتو های قدیمی را می توان در تعداد جلسات کمتری نسبت به تاتو های جدیدتر پاک کرد. به طوری که برای پاک کردن یک تاتوی 20 ساله ممکن است به دو یا سه جلسه کمتر از یک تاتوی تازه یک ساله، نیاز باشد. برای مثال، پاک کردن کامل یک تاتوی یک ساله که در آن یک اسم با جوهر مشکی (یا سبز تیره) نوشته شده است، ممکن است به 5 تا 7 جلسه لیزر نیاز داشته باشد.

  • رنگ تاتو: مسلماً پاک کردن بعضی از رنگ ها خیلی آسان تر از رنگ های دیگر انجام می شود. مثلاً رنگ های خیلی تیره و آشکار مانند مشکی و قرمز را خیلی راحت تر می توان پاک کرد. در حالی که پاک کردن رنگ های نارنجی، زرد، صورتی، قهوه ای و سایه های کم رنگ موجود در طرح تاتو، کمی سخت تر است. اما سخت ترین رنگ ها برای پاک کردن، شامل سبز روشن، آبی روشن و آبی فیروزه ای هستند. در جلسه مشاوره اولیه که به صورت رایگان برای شما برگزار می شود، ما شما را در مورد تعداد جلسات لازم برای پاک کردن رنگ های خاص، راهنمایی می کنیم.

  • غلظت رنگ: پاک کردن سایه ها و نقاط کم رنگ، آسان تر است، زیرا رنگ آن ها غلیظ نیست. در بعضی از تاتوهایی که حروف خاصی در آن ها نوشته شده است، برای سایه زدن حروف و پر کردن فاصله بین آن ها از هاله های کم رنگ استفاده می شود. برای نقش ابرها هم از سایه استفاده می شود. سایه و هاله کم رنگ را می توان در چند جلسه کوتاه پاک کرد، اما برای تجزیه رنگ قسمت های تیره و پاک کردن کامل آن به جلسات بیشتری نیاز است.

 • لیزر چگونه رنگ تاتو را از بین می برد؟

  طول موج های خاصی از نور که توسط دستگاه لیزر رفع تاتو تولید می شود، به وسیله جوهر رنگی موجود در طرح تاتو جذب می گردد. جذب این طول موج ها منجر به گرم شدن ذرات رنگ و خرد شدن آن ها در ظرف کسر کوچکی از ثانیه می شود و در نتیجه ذرات رنگ به قطعات بسیار ریزی شکسته می شود. این ذرات بسیار ریز به راحتی توسط سیستم لنفاوی بدن پالایش و دفع می شود. نحوه دفع این ذرات، مشابه با روشی است که سیستم ایمنی بدن برای دفع باکتری ها و ذرات خارجی از بدن استفاده می کند.

 • آیا پاک کردن تاتو درد دارد؟

  سیستم لیزر کیوسوئیچ ان دی یاگ، نور را به صورت تشعشعات بسیار کوتاهی به نام پالس، ساطع می کند. تأثیر انرژی حاصل از پالس های قدرتمند نور، مشابه با ضربه ناشی از یک کش لاستیکی است که به جسمی برخورد می کند و کمی هم گرما تولید می کند. اکثر قریب به اتفاق افرادی که این عمل را انجام می دهند نیازی به بی حسی ندارند، اما اگر به هر دلیلی بیمار تحمل درد خفیف ناشی از عمل را نداشته باشد، ما می توانیم از بی حسی موضعی برای او استفاده کنیم. علاوه بر آن، ما یک تیمار سرمای منجمد کننده در قبل، حین عمل و بعد از عمل بر روی موضع مربوطه اعمال می کنیم تا هم از پوست شما محافظت کند و هم باعث کاهش درد ناشی از عمل شود. لطفاً به خاطر داشته باشید که ما تزریق عامل بی حسی را برای این عمل توصیه نمی کنیم، زیرا می تواند کارایی عمل پاک کردن تاتو را کاهش دهد. در تمام موارد، شما می توانید بلافاصله بعد از اتمام عمل به محل کار خود بازگردید و یا فعالیت های روزمره خود را شروع کنید، زیرا به هیچ زمانی برای استراحت بعد از عمل نیاز ندارید.

 • آیا می توان تاتوی ابرو را با لیزر پاک کرد؟

  از عمل لیزر می توان برای پاک کردن تاتوی ابروها و خط لب ها استفاده کرد، اما باید حتماً در جلسه مشاوره قبل از عمل، بعضی آزمایش های لازم انجام شود.

 • بعد از عمل پاک کردن تاتو چه انتظاری می توان داشت؟

  بعد از انجام این عمل ممکن است موضع مورد نظر به مدت 5 روز تا چند هفته شبیه به وقتی که دچار سوختگی ملایم ناشی از آفتاب شده است، اندکی قرمز و متورم باشد. همچنین ممکن است در چند روز اول بعد از عمل، کمی خون مردگی و تاول بر روی پوست به وجود بیاید. نقاط ریز خونریزی هم ممکن است بر روی پوست ایجاد شود که البته معمولاً فقط در مورد بعضی از رنگ ها و غلظت های بالای جوهر تاتو یا انواع خاصی از پوست به وجود می آید. اما فقط به صورت سطحی است و به زودی کاملاً خوب می شود. یک پماد ضدمیکروبی و یک ماده ضدعفونی کننده نیز بر روی موضع محل عمل استفاده می شود. ناحیه مورد عمل باید کاملاً تمیز نگه داشته شود و هر نوع پمادی که توسط پزشک برایتان تجویز شده است را باید به طور مرتب استفاده کنید. بعد از عمل می توانید دوش بگیرید اما ناحیه مورد عمل باید حتماً برای 5 تا 7 روز کاملاً تمیز و خشک نگه داشته شود و در این مدت با هیچ سطح زبر و خشنی تماس پیدا نکند. طول دوره بهبودی بعد از عمل به سطح مورد عمل و خصوصیات فرد مورد نظر از لحاظ قدرت ترمیمی بدن، بستگی دارد. قرمزی و حساسیت پوست ممکن است تا چند هفته ادامه داشته باشد. همچنین ممکن است رنگ و ساختار پوست در ناحیه مورد عمل اندکی تغییر کند که البته به تدریج بهبود پیدا می کند. ممکن است شما نتایج قابل ملاحظه ای از این عمل، حتی بعد از چند جلسه هم مشاهده نکنید، اما کمی صبور باشید. تقریباً همه افرادی که عمل لیزر را برای پاک کردن تاتو انجام می دهند، از نتایج آن رضایت کامل دارند. با این حال لازم است به خاطر داشته باشید که پوست شما ممکن است حتی وقتی که رنگ تاتو به طور کامل برطرف شد، باز هم مانند زمان قبل از تاتو کردن نشود.

 • آیا پاک کردن تاتو باعث باقی ماندن جای زخم بر روی پوست می شود؟

  مدل های قدیمی تر دستگاه لیزر که گرمای خیلی زیادی در پوست تولید می کردند و اغلب باعث سوختگی پوست می شدند، معمولاً یک جای زخم یا سوختگی بر روی پوست باقی می گذاشتند. اما امروزه با استفاده از فناوری کیو سوئیچ مدل Q10، لیزر فقط به مدت چند نانو ثانیه (میلیاردم ثانیه) بر روی پوست می تابد. بنابراین این تابش کوتاه، گرمای زیادی تولید نمی کند که باعث سوختگی پوست شود، اما در عین حال، گرمای آن به اندازه کافی زیاد است که می تواند ذرات رنگ تاتو را خرد کند تا روند محو شدن آن ها آغاز شود. در برخی از موارد اگر پوست در مرحله بهبودی بعد از عمل دچار خون مردگی شود یا روی آن تاول و پوسته پوسته تشکیل شود، آنگاه احتمال ایجاد تغییراتی در ساختار پوست بیشتر خواهد بود.

 • چه اقداماتی را باید بعد از پاک کردن تاتو با لیزر انجام دهم؟

  شما باید از قرار دادن ناحیه مورد عمل در معرض نور آفتاب، اکیداً خودداری کنید، زیرا این کار باعث تأخیر در بهبودی محل عمل و افزایش احتمال ایجاد لکه های رنگی بر روی پوست می شود. اگر هم مجبور شدید مدت زمانی هر چند کوتاه به زیر آفتاب بروید، حتماً باید از کرم ضد آفتاب بر روی موضع مورد نظر استفاده کنید. نوشیدن آب فراوان هم می تواند به بهبودی سریع تر پوست و دفع ذرات رنگ کمک کند. بالاخره اینکه پیروی از دستورات پزشک و رعایت نکات و مراقبت های بعد از لیزر تاتو، موجب تضمین سلامت پوست شما و بهبودی سریع تر آن در تمام طول مدت درمان خواهد شد.

 • هزینه پاک کردن تاتو با لیزر چقدر است؟

  هزینه این عمل برای موارد مختلف، خیلی متفاوت است و به نوع تاتو بستگی دارد. در جلسه مشاوره یک برآورد تقریبی از هزینه درمان به اطلاع شما می رسد.