سوالات متداول

سوالات متداول پیرامون تداخل روش های جوانسازی

 • آیا در بیماری که لیزر فرکشنال کل صورت انجام داده است می توان بوتاکس انجام داد؟

  با توجه به این که لیزر فرکشنال بر چروک های استاتیک صورت فرد موثر است و بوتاکس در درمان چروک های دینامیک فرد مفید است. ترکیب این دو روش اثر زیادی در جوانسازی صورت فرد دارد. بهتر است بوتاکس یک هفته بعد از لیزر فرکشنال انجام شود و در روز لیزر این اقدام انجام نشود.

 • در مورد پر کننده یا ژل چطور؟

  در فردی که لیزر فرکشنال انجام داده است، استفاده از ژل باعث پر کردن چروک های عمقی می شود که این مسئله در جوانسازی حداکثری پوست موثر است. نکته مهم اینکه ژل باید دو تا سه هفته بعد از لیزر فرکسل تزریق شود.

 • در کسی که ژل تزریق کرده است آیا امکان انجام لیزر فرکشنال وجود دارد؟

  بسیاری از افراد نگران این مساله هستند که انجام لیزر باعث از بین رفتن ژل تزریق شده آنها بشود. ولی این مطلب از نظر علمی صحیح نیست و بدون هیچ مشکلی می توان لیزر فرکشنال انجام شود.

 • آیا در فردی که بوتاکس تزریق کرده امکان انجام لیزر فرکشنال وجود دارد؟

  بله، بدون هیچ مشکلی می توان این کار را انجام داد فقط تزریق بوتاکس و لیزر نباید در یک روز انجام شود.

 • گاهی لازم است که لیزر فرکشنال و رادیو فرکانسی (برای سفت کردن پوست) در فردی انجام شود، آیا انجام این دو روش در یک روز اشکال دارد؟

  خیر، انجام رادیو فرکانسی و لیزر فرکشنال در یک روز بلامانع است. در این مورد باید ترماژ اول و سپس لیزر فرکشنال انجام شود. ترکیب این دو روش اثر هم افزایی در بهبود پوست دارد.

 • آیا تزریق بوتاکس و ژل در یک جلسه ممکن است؟

  اگر تزریق این دو در دو محل جدا انجام شود، هیچ منعی برای تزریق در یک جلسه وجود ندارد. برای مثال اگر بوتاکس در ناحیه پیشانی و خط اخم و تزریق ژل در خط کنار لب انجام شود، می توان هر دو را در یک جلسه انجام داد. در صورتی که این دو در یک محل انجام می شود، بهتر است بین آنها یک تا دو هفته فاصله باشد. مثلاً در بعضی بیماران لازم است که در خط اخم عمیق هم بوتاکس هم ژل تزریق شود. در این صورت بهتر است ابتدا تزریق بوتاکس انجام شود و بعد از یک هفته ژل تزریق شود.

 • آیا مصرف راکوتان(ایزوتره تینویین) همزمان با انجام `RF` مشکلی ندارد؟

  خیر، مصرف همزمان راکوتان برای انجام لیزر فرکشنال یا لیزرهای تخریبی دیگر ممنوع است. ولی در مورد RF فرکشنال مصرف همزمان راکوتان منعی ندارد. فقط گاهی ترمیم را به تاخیر میاندازد. جالب این است که RF فرکشنال در کاهش چربی صورت و درمان جوش فعال هم موثر است.

 • فاصله زمانی میان تزریق ژل وبوتاکس با هایفوتراپی به چه صورت است؟

  با توجه به کاهش عمر ژل و بوتاکس توسط درمان های افزاینده دما در پوست، توصیه می شود ابتدا هایفوتراپی برای بیماران انجام شده، سپس اقدام به تزریق ژل و بوتاکس نمایید. اما اگر هایفوتراپی برای بیمار انجام شده باشد، از روز بعد بدون محدودیت می توان ژل یا بوتاکس را برای وی تزریق کرد.

 • بیماری که اقدام به انجام لیفتینگ با دستگاه هایفو می نماید، آیا می تواند جهت مقاصد درمانی دیگر، نظیر از بین رفتن اسکار های آکنه(جای جوش) از دستگاه های دیگری نظیر لیزرهای `Co2 Fractional` نیز استفاده نماید؟

  بله، یک روز پس از هایفوتراپی هیچ گونه محدودیتی در استفاده از سایر روشهای درمانی وجود ندارد.