سوالات متداول

سوالات متداول پیرامون پروتز سینه

 • بهترین زمان عمل جراحی پروتز سینه (بزرگ کردن سینه) چه زمانی است؟

  برا ی انجام عمل جراحی پروتز سینه (بزرگ کردن سینه) محدودیت سنی بخصوصی وجود ندارد اما نکات مهمی که بایستی در این خصوص رعایت شوند اینست که فرد بایستی کاندیدای خوبی برای عمل بوده و وضعیت سلامتی فرد و الاستیسیته (انعطاف پذیری) پوست مناسب انجام این عمل باشد. باید توجه داشت که زمان مناسب برای انجام عمل پروتز حداقل 7 تا 8 سال از شروع اولین قاعدگی است به طوری که اندازه سینه ها حداقل برای مدت 2 سال ثابت مانده باشد.

 • استفاده از پروتز برای بزرگ کردن سینه در چه سنی مجاز است؟

  بر طبق آخرین دستورالعملها و توصیه های سازمان غذا و داروی آمریکا FDA، استفاده از پروتزهای آب نمکی از سال 2000 به بعد برای افراد بالاتر از 18 سال و پروتزهای ژلی از سال 2006 به بعد برای افراد بالاتر از 22 سال برای عمل جراحی پروتز مجاز اعلام شده است.

 • موارد منع انجام جراحی پروتز برای بزرگ کردن سینه کدامند؟

  - زنانی که سرطان سینه درمان نشده دارند
  - در صورت وجود عفونت فعال درهر نقطه ای از بدن
  - افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی بدن هستند (شامل افرادی که تحت شیمی درمانی هستند یا در حال درمان با داروهای سرکوب کننده دستگاه ایمنی بدن می باشند)
  - افرادی که دچار اختلال انعقادی خون و یا اختلال در ترمیم زخم هستند.
  - در افرادی که خون رسانی به بافت سینه در اثر اعمال جراحی دیگر و یا انجام رادیو تراپی کاهش یافته باشد.
  - افراد زیر سن زیر 18 سال (در صورتی که هدف از جراحی پروتز سینه در آنها صرفا بزرگ کردن سینه باشد)
  - زنان باردار یا شیرده

 • آیا روشی برای طبقه بندی میزان شلی بافت سینه وجود دارد؟

  اگر فاصله نوک سینه تا چین زیر سینه در حالت عادی و در حالتی که نوک به میزان حداکثر به سمت بالا کشیده می شود، اندازه گیری شود. برای تشخیص شلی سینه می توان تفاوت این دو مقدار را به صورت زیر بررسی کرد.
  اگر مقدار تفاوت از صفر تا 2 سانتی متر باشد ، سینه ها سفت هستند.
  اگر این مقدار بین 3 سانتی متر تا 5 سانتی متر باشد ، سینه ها نسبتا متراکم هستند.
  اگر این مقدار بیش از 5 سانتی متر باشد سینه ها شل هستند.
  برای گروه اول برای بزرگ کردن سینه از پروتزهایی با برآمدگی کمتر استفاده میشود تا نتایج طبیعی تری بدست آید و در گروه سوم برای بزرگ کردن سینه از پروتزهایی با برجستگی بیشتر استفاده میشود تا به بالا کشیدن و جلوتر قرار گرفتن نوک و هاله سینه کمک شود.

 • منظور از پر شدن بهینه سینه چیست؟

  پر شدن بهینه سینه ، کمترین مقدار پر شدن توسط پروتز است که می تواند ظاهر زیبای مورد نظر بیمار را برای بزرگ کردن سینه تامین کند و کمترین صدمات دراز مدت را برای بافت نرم سینه ایجاد نماید و از طرفی همراه با حداقل میزان نیاز به جراحی مجدد باشد. در واقع هر چه قطر (عرض) سینه و همچنین میزان کش آمدن پوست به سمت جلو بیشتر باشد ، حجم بیشتری برای پر کردن پوشش سینه لازم است تا نتایج بهتری به لحاظ بزرگ کردن سینه از نظر زیبایی به دست آید.

 • آیا پس از انجام عمل جراحی پروتز سینه (بزرگ کردن سینه) تقارن صد درصدی در سینه ها ایجاد می گردد؟

  اندازه و شکل هر دو طرف سینه در هیچ خانمی کاملا یکسان نیست و هیچ جراحی نمی تواند تقارن کامل را پس از انجام عمل جراحی بزرگ کردن سینه در این ناحیه ایجاد کند. جراح بایستی به بیمار توضیح دهد که نمی توان با گذاشتن پروتز بزرگتر در سمت کوچک تر آن را همانند سمت بزرگتر کرد ، چرا که همیشه سمت کوچک تر پوست کمتری دارد و تلاش در قرار دادن حجم بیشتر از حد در آن باعث برآمدگی پل فوقانی و تفاوت در شکل طرفین می شود که در مقایسه با اختلاف اندازه، که معمولا در هر زنی وجود دارد ، بیشتر به چشم می آید. لازم به ذکر است معمولا محل قرار گرفتن نوک، جهت و حدود سینه بر روی قفسه صدری در دو طرف یکسان نیست. این مسئله می تواند ناشی از وضعیت ایستادن بیمار، اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات یا سایر علل باشد و جراحی پروتز به تنهایی نمی تواند هیچ یک از این حالات را اصلاح کند. اگر حالت سینه در یک سمت پایین تر از سمت دیگر باشد بعد از جراحی بزرگ کردن سینه نیز همین طور خواهد بود و وقتی جراحی پروتز انجام می شود، جراح محل قرار گرفتن سینه بر روی تنه را تغییر نمی دهد.
  در نتیجه اگر بیمار تفاوتی در دوطرف دارد، به طور معمول بعد از انجام عمل جراحی نیز این تفاوت ها را خواهد داشت و به دلیل این که معمولا بیمار بعد از جراحی بزرگ کردن سینه، بیشتر به بدن خود توجه می کند، ممکن است تفاوت ها بیشتر مورد توجهش قرار بگیرند.

 • آیا پس از انجام عمل جراحی پروتز (بزرگ کردن سینه) تقارن صد درصدی در سینه ها ایجاد می گردد؟

  اندازه و شکل هر دو طرف سینه در هیچ خانمی کاملا یکسان نیست و هیچ جراحی نمی تواند تقارن کامل را در این ناحیه ایجاد کند. جراح بایستی به بیمار توضیح دهد که نمی توان با گذاشتن پروتز بزرگتر در سمت کوچک تر آن را همانند سمت بزرگتر کرد ، چرا که همیشه سمت کوچک تر پوست کمتری دارد و تلاش در قرار دادن حجم بیشتر از حد در آن باعث برآمدگی پل فوقانی و تفاوت در شکل طرفین می شود که در مقایسه با اختلاف اندازه، که معمولا در هر زنی وجود دارد ، بیشتر به چشم می آید. لازم به ذکر است معمولا محل قرار گرفتن نوک، جهت و حدود سینه بر روی قفسه صدری در دوطرف یکسان نیست. این مسئله می تواند ناشی از وضعیت ایستادن بیمار، اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات یا سایر علل باشد و جراحی پروتز به تنهایی نمی تواند هیچ یک از این حالات را اصلاح کند. اگر حالت سینه در یک سمت پایین تر از سمت دیگر باشد بعد از جراحی نیز همین طور خواهد بود و وقتی جراحی پروتز انجام می شود، جراح محل قرار گرفتن سینه بر روی تنه را تغییر نمی دهد.
  در نتیجه اگر بیمار تفاوتی در دوطرف دارد، به طور معمول بعد از انجام عمل جراحی نیز این تفاوت ها را خواهد داشت و به دلیل این که معمولا بیمار بعد از جراحی پروتز، بیشتر به بدن خود توجه می کند، ممکن است تفاوت ها بیشتر مورد توجهش قرار بگیرند.

 • عوامل تاثیر گذار در لمس شدن پروتز سینه چیست؟

  عوامل متعددی شامل ضخامت بافت سینه ، نوع پروتز و میزان دقت بیمار در تشخیص این مورد تاثیرگذار است. هیچ جراحی نمی تواند تضمین دهد که بعد از عمل بیمار به هیچ وجه پروتزش را لمس نخواهد کرد. بنابراین اگر فردی قبول می کند که تحت عمل جراحی پروتز قرار بگیرد، باید احتمال لمس شدن پروتز را در قسمت هایی از بدن خود در نظر داشته باشد.

 • مشکلات ناشی از گذاشتن پروتزهای بزرگ کدام است؟

  در جراحی پروتز سینه قانونی که باید در ارتباط با حجم و در نتیجه وزن هر پروتزی در نظر گرفته شود این است که هر چه سایز پروتز بزرگ تر باشد، شانس حفظ نتایج دراز مدت تر آن کمتر خواهد بود. در حقیقت با گذشت زمان،نیروی جاذبه سینه های سنگین (حاوی پروتز) را به سمت پایین خواهد کشید. این پدیده به ویژه در مورد پروتزهای زیر غده ای شایع تر است، اما در صورتی که حجم پروتز از یک حدی بیشتر باشد این اتفاق در مورد پروتزهای زیر عضله ای نیز می تواند روی دهد. هرچه حجم پروتز بزرگ تر باشد، به خاطر آزاد سازی سطحی بیشتر برای جا دادن پروتز و از طرفی به خاطر آتروفی اجتناب ناپذیر بافت نرمی که روی پروتز را می پوشاند، احتمال لمس پروتز از روی پوست بیشتر خواهد شد.

 • تغیرات حسی بعد از جراحی پروتز (بزرگ کردن سینه) به چه صورت است؟

  تغییرات حس سینه بعد از جراحی به صورت کاهش و یا افزایش حس است. احتمال تغییرات دایمی حس سینه در تمامی روش ها حدود 3تا5 درصد و طبق آمار جدیدتر نیم درصد است و بیشترین درصد تغییرات در روش برش اطراف هاله دیده می شود.

 • آیا جراحی پروتز (بزرگ کردن سینه) با شیردهی تداخلی دارد؟

  خیر، بسیاری از زنانی که تحت عمل جراحی پروتز قرار می گیرند، مشکلی در شیردهی ندارند و هیچ گونه خطری برای مادران مشاهده نشده است. در مطالعاتی که میزان سیلیکون در شیر اندازه گیری شده است، در زنان دارای پروتز سینه در مقایسه با زنان بدون پروتز ، میزان بالاتر سیلیکون نشان داده نشده است و تغذیه با شیر مادر برای نوزاد مشکلی ایجاد نمی کند.

 • آیا کسی که دچار بیماری فیبروکیستیک سینه می باشد می تواند تحت عمل جراحی پروتز (بزرگ کردن سینه) قرار بگیرد؟

  بله، این حالت شایع بوده و اهمیت پاتولوژیکی ندارد. وجود این حالت ایجاب می کند که فرد به ویژه بعد از سنین 45-40 سالگی به صورت دوره ای معاینه و چک آپ شود. بعد از جراحی پروتز سینه، انجام این معاینات دوره ای ممکن است همراه با درخواست سونوگرافی، ماموگرافی و در صورت لزوم MRI شود.

 • آیا پروتز (بزرگ کردن سینه) باعث ایجاد سرطان و یا مانع از تشخیص آن می شود؟

  خیر، در مطالعات انجام شده هیچ ارتباطی بین گذاشتن پروتز و ایجاد سرطان سینه، بیماری های خود ایمنی و سایر بیماری های سیستمیک یافت نشده است. در حال حاضر هیچ مدرک قطعی دال بر این که سرطان در زنانی که پروتز دارند در مراحل پیشرفته تر تشخیص داده می شود هم وجود ندارد.

 • ماندگاری نتایج عمل جراحی پروتز (بزرگ کردن سینه) چقدر است؟

  پاسخ دقیق به این سوال امکان پذیر نبوده، زیرا به متغیرهای متعددی وابسته می باشد. مسلما نسل جدید پروتزها محکمتر بوده و ماندگاری آن ها نسبت به پروتزی قدیمی تر بیشتر است و تا وقتی مشکلی ایجاد نشده است نیاز به تعویض نمی باشد.

 • علل عمده تعویض پروتز کدامند؟

  صدمه شدید به پروتز، نشت پروتز در پروتزهای سالین یا ایجاد عوارضی مانند انقباض کسپولی تمایل فرد برای تغییر سایز که عمدتا تمایل به افزایش سایز پروتز می باشد.

 • آیا فردی که تحت عمل جراحی پروتز قرار گرفته می تواند از سولاریوم یا حمام آفتاب جهت برنزه کردن پوست استفاده کند؟

  استفاده از سولاریوم یا گرفتن حمام آفتاب باعث صدمه پروتز نمی شود (هر چند ممکن است پروتز گرم شود و زمان لازم برای سرد شدن آن در مقایسه با بدن طولانی تر باشد) لازم به ذکر است کسی که تحت عمل پروتز قرار گرفته است بایستی از برخورد مستقیم اشعه آفتاب با سولاریوم به محل برش جراحی حداقل به مدت یک سال خودداری نمایند، زیرا برنزه کردن باعث تیره شدن دائمی یا طولانی مدت اسکار محل عمل می شود.

 • عمل جراحی پروتز سینه نیاز به بیهوشی عمومی دارد؟

  بله، به طور معمول این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

 • طول مدت عمل جراحی پروتز سینه چقدر می باشد؟

  عمل جراحی پروتز سینه به طور معمول 1 تا 2 ساعت طول می کشد.

 • طول مدت بستری بیمار، بعد از عمل جراحی پروتز چه مدت است؟

  در بسیاری از موارد وقتی عمل جراحی بیمار صبح روز بستری انجام می شود، همان شب ترخیص می گردد در غیر این صورت حداکثر مدت زمان بستری 24 ساعت می باشد.