سوالات متداول

سوالات متداول پیرامون کاشت مو

 • مزایا و معایب روش های کاشت مو چیست؟

  روش های کاشت موی طبیعی به دو قسمت اصلی روشهای برداشت گرافتها (ریشه های مو) از پشت سر و روش های کاشت مو در نواحی دچار ریزش موی سر تقسیم می شوند. روش های برداشت مو از پشت سر شامل دو روش FUT و FIT(FUE) می باشند.

  1. روش FUT: این متد که در واقع روش استاندارد پرداخت مو از ناحیه دهنده پشت سر می باشد شامل برداشت یک نوار باریک از ریشه های مو است که توسط یک جراحی ساده و کاملاً ظریف و به صورت سرپایی و با بیحسی موضعی انجام می گیرد. سپس نوار برداشته شده به قطعات کوچکتری که به آنها گرافت گفته می شود و هر یک شامل یک تا سه تار مو همراه با ریشه مربوطه و ضمائم هستند تقسیم می گردند. به دلیل اینکه در این روش کمترین آسیب ممکن به ریشه های مو در حین برداشت نوار وارد می شود و در نتیجه ریشه های موی برداشت شده پس از کاشت با درصد بالایی رشد می نمایند. بعنوان روشی استاندارد برداشت مو تلقی می گردد. از مزایای دیگر این روش کاهش طول مدت کاشت مو و سرعت عمل در آن است که خود از عوامل مهم در زنده گرافتهای مو و رشد آنها می باشد که در واقع همان محل بخیه هاست. البته اخیراً روشی ابداع شده که این خط بخیه در بسیاری از قسمت ها قابل دید واضح نیست و در اکثر قسمت های آن مجدداً موها رشد می نمایند.
  2. روش FIT(FUE): در این متد گرافتهای مو به صورت تک تک از پشت سر توسط ابزار مخصوصی برداشت می شوند. مزیت این روش عدم نیاز به جراحی و انجام بخیه است و در نتیجه خطی هم پشت سر بر جا نمی ماند بطوریکه حدود 10 روز پس از عمل وضعیت پشت سر کاملاً حالت عادی دارد. مهمترین معایب این روش عبارتند از:
  • آسیب دیدن تعدادی از گرافتها در حین برداشت که سبب می گردد درصد رشد موها کاهش یابد.
  • طولانی شدن زمان عمل که خود سبب از بین رفتن تعدادی از گرافتهای مو می شود. البته اخیراً با ابداع ابزارهای جدید درصد آسیب گرافتها در حین برداشت در روش FUE کاهش یافته است. ولی در مجموع این روش بیشتر در مواردی که کاشت مو در وسعت کمی انجام شود کاربرد دارد.
 • سن افراد در کاشت مو طبیعی چه محدودیتی دارد؟

  البته سن افراد در کاشت موی طبیعی محدودیت خاصی ندارد و همه ی افرادی که به صورت ارثی موی قسمت جلو سرشان ریزش داشته، می توانند این عمل را انجام د هند. مگر این که بیماری دیابت کنترل نشده یا فشار خون بالا داشته باشند. معمولا این موضوع به سلامت شخص بستگی دارد. هم چنین بهتر است این عمل برای جوانان زیر بیست و پنج سال انجام نشود. از آن جایی که موهای کاشته شده از پشت سر به قسمت جلو سر پیوند زده می شوند و با توجه به این که قسمت پشت سر، گیرنده ی هورمون مردانه ی تستسترون را ندارد از همین جهت وقتی این موها به قسمت جلو سر منتقل می شوند ریزش ندارند و تا آخر عمر باقی می مانند. برای افرادی که بخواهند توسط کاشت موی طبیعی تراکم بسیار بالایی داشته باشند معمولامحدود یتی جهت انجام کار کاشت مو وجود ندارد و حتی در دو تا سه مرحله نیز می توانند این عمل را انجام د هند، البته چگونگی عمل بستگی به شرایط بانک موی پشت سر نیز دارد.

 • علل ریزش مو چیست؟

  دلایل زیادی موجب ریزش مو در آقایان و خانم ها می شود شایع ترین علل ریزش مویی که در آقایان دیده می شود، ریزش موی مردانه است که عامل وراثتی دارد و طاسی الگوی مردانه وراثتی گفته می شود. این نوع ریزش مو در خانم ها نیز دیده می شود. البته به نظر می رسد این نوع طاسی در خانم ها متفاوت از نوع طاسی در آقایان است. بعضی دیگر از علل ریزش مو که با درمان به موقع قابل بازگشت خواهد بود بیماری هایی مثل غده ی تیروئید، فقر آهن، تب بالا، بیهوشی عمومی، رژیم های غلط لاغری، زایمان و شیرد هی است. روزانه ریزش مو در افراد بالغ حدود هفتاد تا صد و بیست تار مو است که طبیعی به نظر می آید. هم زمان به همین تعداد ریزش، موها از ریشه شروع به رشد می کنند و تا زمانی که تعادل بین ریزش مو و رویش مو برقرار باشد تعداد موهای سر به تعداد مشخص ثابت خواهد ماند. عامل دیگری که به سریع تر ریختن موی سر در مردان کمک می کند استرس است. ژن ریزش موی مردانه و زنانه از طرف پدری یا مادری می تواند به ارث برسد و شروع ریزش مو بعد از بلوغ است. ابتدا موهای قسمت جلو سر و بالای سر که به صورت ژنتیکی مستعد ریزش هستند کمی نازک شده و بعد به صورت کرکی وارد دامنه ی ریزش می شوند

 • آیا قبل از پیوند مو باید کار خاصی انجام بدهیم؟

  • معمولا قبل از عمل فرد باید آزمایشهای خونی نظیر ایدز و هپاتیت دهد و پزشک از نداشتن مشکلات انعقاد خون در فرد اطمینان حاصل نماید. بطور کلی آزمایشهای لازم جهت پیوند مو عبارتند از: CBC diff, ESR, FBS, BUN, CR, SGOT, SGPT, ALK phos, BT, CT, PT, PTT, U/A, HBSAb, HBS Ag, HCVAb, HIVAb
  • در حدود یک هفته قبل از عمل از مصرف برخی داروها نظیر مفنامیک اسید، آسپرین ویتامین E٬ بروفن خود داری شود.
  • قبل از مراجعه جهت عمل کاشت مو سر خود را با شامپو بشویید (نوع شامپو مهم نمی باشد).
  • حداقل سه روز قبل از عمل از رنگ نمودن مو ها٬ یا مصرف ماینوکسیدیل پرهیز نمایید.
 • برای بعد از عمل کاشت مو توصیه خاصی دارید؟

  • تمامی داروهای تجویز شده توسط پزشک مانند مسکن ها (حتی در صورتی که درد زیادی احساس نمی شود) به دقت مصرف شوند.
  • ترجیحا تا دو روز پس از عمل کاشت مو در منزل به استراحت بردازید و در هنگام خواب نیز به حالت نیمه نشسته استراحت نمایید.
  • تا یک هفته بعد از عمل از مصرف داروهایی که قبل از عمل از آنها منع شده بودید استفاده نکنید.
  • استفاده از انواع کلاه گیس تا حدود یک هفته بعد از عمل ممنوع است.
  • در نهایت به منظور جلگیری از وارد آمدن فشار به نواحی پیوند، تا ۱۰ روز بعد از عمل پیوند مو، ورزشهای سنگین انجام نشود و نیز از قرار گرفتن زیر دوش به مدت طولانی پرهیز نماید.
 • آیا موهای کاشته شده طبیعی می باشند؟ امکان ریزش موهای کاشته شده وجود دارد یا خیر؟

  بله، موهای کاشته شده کاملا دائمی بوده و امکان ریزش آنها تحت هیچ شرایطی وجود ندارد، به دلیل اینکه موهای کاشته شده از ناحیه پشت سر برداشته می شوند (موهای پشت سر نسبت به سایر موهای بدن در برابر ریزش مقاوم می باشند).

 • آیا پس از کاشت مو در محل زخم و سوراخ باقی خواهد ماند؟

  خیر، خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی و تکنیک های ارائه شده نسبت به روش های قدیمی امکان باقی ماندن زخم و سوراخ ها در سر وجود ندارد، موهای کاشته شده کاملا مشابه موهای قبلی می باشد. به دلیل اینکه برداشت به شکل مکانیزه می باشد و قطر سوراخ ها برابر یا کمی بیشتر از فولیکولهای برداشته شده است ترمیم بدون هیچ گونه اثری است.

 • آیا در زمان عمل بیماراحساس درد را خواهد داشت؟

  خیر، به دلیل اینکه روش کار به شکل بی حسی موضعی صورت می گیرد، بیمار هیچ دردی را احساس نخواهد کرد. پس از کاشت مو تجویز مسکن و برخی از مسکن های آرام بخش سبب می شود که بیمار دردی را احساس نکند.

 • پس از کاشت مو می توان موها را کاشت یا تراشید؟

  بله، پس از کاشت مو می توان موها را تراشید و یا کوتاه کرد زیرا از موهای بدن خود شخص استفاده شده است. جهت کاشت مو، موها قابلیت رشد و کوتاه کردن را دارند.

 • آیا نیاز است قبل از عمل کاشت مو، موهای موجود را کوتاه کرد یا تراشید؟

  بله، برای جلوگیری از عفونت و آسان تر بودن کاشت مو نیاز است که موهای سر را کوتاه کرد ویا تراشید، تبلیغاتی که درزمینه عدم نیاز به کوتاهی مو در زمان کاشت مو کاملا دروغین بوده و صرفا جهت تبلیغ است، این امر سبب خطراتی برای بیمار می باشد.

 • آیا ریش و سبیل کاشته شده را می توان تراشید و یا اصلاح کرد؟

  بله، می توان ریش و سبیل کاشته شده را اصلاح کرد و یا به شکل کامل تراشید زیرا موها کاملا طبیعی هستند، موهای کاشته شده از ژن خود شخص می باشند و به آسانی مانند سایر موها رشد و نمو دارند.

 • آیا پس از عمل انجام پانسمان الزامی است؟

  در مناطق کاشته شده هیچ پانسمانی صورت نمی گیرد. فقط در جهت محافظت موها از آلودگی و گرد غبار پوشش جهت محافظت قرار می دهند.

 • آیا می توان پس از کاشت مو به شنا پرداخته شود؟

  به بیماران توصیه می شود انجام ورزش های آبی را تا 5 ماه پس از کاشت مو به تاخیر بیاندازند، هم چنین پس از کاشت مو به مدت یک ماه از انجام فعالیتهای سنگین ورزشی اجتناب نمایند. رعایت تمامی نکات بیان شده کمک شایانی به بهبودی سریع تر و رسیدن به بهترین نتیجه ممکن می شود.