سوالات متداول

سوالات متداول پیرامون لیزر فرکشنال

 • زمان انجام لیزر چند دقیقه طول میکشد؟

  برای کل صورت حدودا نیم ساعت ولی اگر رادیو فرکونسی همراه لیزر فراکشنال انجام شود برای کل صورت 45 دقیقه انجام لیزر طول می کشد.

 • آیا بعد از لیزر پوست زخم می شود، آیا به مراقبت های خاصی نیاز است، آیا شخص می تواند به فعالیت های بیرون از منزل خود ادامه دهد؟

  بلافاصله بعد از لیزر پوست ملتهب و بروافروخته می شود که با کمپرس یخ یا سرما این التهاب بهتر می شود، 12 تا 24 ساعت بعد از لیزر محل لیزر حالت افتاب سوختگی پیدا میکند (قهوه ای سوخته) و این حالت طی 3 تا 6 روز با پوست اندازی برطرف می شود، بعد از ان پوست نسبتا شفاف و کمی قرمز ظاهر می شود که این قرمزی خفیف ممکن است یک تا دو هفته طول بکشد. در طی مدتی که پوست شبیه افتاب سوختگی است کرم های ترمیم کننده یا کرم های حاوی انتی بیوتیک تجویز می شود تا پوست سریعتر ترمیم شود در ضمن توصیه می شود در 3 تا 6 روز اول که پوست حالت سوختگی دارد در معرض افتاب مستقیم حتی به میزان کم هم قرار نگیرد لذا شخص در ساعاتی که افتاب شدید است بیرون نرود ولی می تواند در محیط های سربسته مثلا محل کار حضور داشته باشد فقط برای پوشاندن ظاهر چهره شخص از ماسک های پارچه ای (ماسک های سرماخوردگی) یا کرم های پوشاننده مثل زینک اکسید استفاده می کنند بعد از اینکه پوسته های سوخته برطرف شد اکیدا توصیه می شود شخص نیم ساعت قبل از بیرون رفتن به مقدار کافی از ضد افتاب با عیار مناسب استفاده کند.

 • آیا لیزر فراکشنال درد دارد؟

  درد ان نسبت به لیزرهای قدیمی یعنی لیزر CO2 معمولی کمتر است ولی به هر حال درد دارد لذا نیم ساعت قبل از لیزر کرم بی حسی بر روی پوست مالیده می شود و سپس لیزر انجام می شود و درد بطور قابل ملاحظه ای کم و کاملا قابل تحمل می شود.

 • فرد کرم های خود مثل ضد جوش یا ضد چروک را می تواند استفاده کند؟

  یک هفته بعد از لیزر فرد می تواند محلول و کرم های قبلی خود را شروع کند.

 • اثر لیزر بر روشن شدن و چروک و کاهش اسکارهای فرورفته چه زمانی بعد از انجام لیزر فراکشنال شروع و مشخص می شود؟

  دو هفته بعد از اولین جلسه لیزر پوست نسبتا شفاف و روش می شود و در صورتیکه شخص کرم های ضد افتاب خود را خوب استفاده کند با ادامه هر جلسه لیزر (ماهی یک بار) پوست شفاف تر می شود. در مورد اسکارهای فرورفته و لکه های بعد از جوش هم به همین صورت است وهر جلسه عمق چاله ها کمتر و و با ادامه جلسات لیزر کمتر و کمتر می شود ونهآیات بعد از جلسه چهارم لیزر بطور متوسط 6۰ درصد (از 40 تا 80 درصد متغییر بر حسب عمق اسکارها) عمق اسکارها کمتر و ظاهران بهتر می شود، در مورد بهتر شدن چروک صورت یا سفت تر شدن پوست های شل معمولا سه تا جهار ماه بعد از لیزر یعنی از جلسه سوم به بعد تاثیر ان مشخص می شود چرا که پروسه کلازن سازی بعد از لیزر دیر اغاز می شود و البته وقتی کلاژن های جدید در زیر پوست ایجاد شد به مدت طولانی هم باقی می ماند (میانگین دو سال). اگر امواج رادیوفرکونسی یا RF با لیزر فراکشنال همزمان انجام شود، تاثیر ضد چروک و ضد شلی پوست لیزر بیشتر خواهد شد.

 • آیا این لیزر برای چروگ و تیرگی دور چشم هم مفید است؟

  اگر دور چشم دچار پف شدید و افتادگی شدید شده باشد و در مشاهده افتادگی پلک فوقانی مشاهده شود تاثیر زیادی ندارد ولی اگر خصوصا پلک تحتانی و اطراف چشم دچار تیرگی و چروک و پف مختصر تا متوسط شده باشد هم RF و هم لیزر فراکشنال بسیار موثر است.

 • آیا این لیزر بر روی چین و چروک اخم و پیشانی موثر است؟

  تاثیر بسیار کمی دارد چرا که مکانیسم ایجاد این چروک ها انقباضات عضلانی است در حالیکه اثر لیزر فراکشنال فقط بر روی پوست است لذا در این موارد شخص باید از تزریق بوتاکس برای باز کردن چروک های اخم و پیشانی نزد پزشک بهره مند شود.

 • آیا این لیزر بر روی خال ها قهوه ای یا لکه های کم رنگ پوست مثل کک و مک یا منافذ باز پوست هم اثر دارد؟

  بر روی خال اثر ندارد ولی بر لکه های افتابی مثل کک و مک و منافذ باز پوست تاثیر خیلی خوبی دارد.

 • آیا لیزر فراکشنال عوارض (عفونت یا لک بعد از لیزر و...) هم دارد؟

  بصورت بالقوه اگر پزشک انجام دهنده لیزر تجربه کافی داشته باشد و از مارک های خیلی خوب لیزر فراکشنال استفاده کند عوارض پوستی مثل لک های قهوه ای یا سفید بعد از لیزر در مقایسه با لیزر های نسل قدیمی بسیار کم است، البته در مواردی که اسکارها عمیق است و پزشک مجبور است براب تاثیر بهتر از قدرت بالای دستگاه استفاده کند احتمال بروز لکه های قهوه ای بعد از لیزر وجود دارد ولی اگر ایجاد شد معمولا این لکه ها طی حداکثر دوماه بهبود پیدا میکند در ضمن بعضی مناطق پوست مثل چانه و بینی و گونه (پوست روی استخوان) پوست حساس تر است یا کسانیکه پوست تیره دارند. در مورد ریسک عفونت اگر شخص سابقه تب خال دارد حتما باید در چند روز اول بعد از لیزر به شخص محلول های ضد عفونی کننده ضد تب خال داد، در مورد عفونت های میکروبی دیگر بهداشت فرد بسیار مهم است مثل شستشوی دست، محیطی که فرد زندگی میکند و... به هر حال اگر لیزر انجام شده عمیق باشد و پزشک بر حسب فاکتورهای مختلف احتمال بروز عفونت بعد از لیزر را بدهد قرص یک کپسول های انتی بیوتیکی و یا حتی قرص های ضد تب خال به مدت حداکثر 5 تا 7 روز تجویز می شود.

 • آیا این لیزر را می توان برای شلی گردن یا سایر مناطق پوست مثلا اسکارهای بعد از جراحی یا بعد از بخیه انجام داد؟

  بله

 • می توان بعد از انجام کامل جلسات لیزر در صورتیکه فرد دچار اسکارهای عمیق باشد آیا می توان برای تاثیر بیشتر تعداد جلسات را بیشتر کرد؟

  آری ولی بهتر است بعد از 4 جلسه یک دوره 6 تا 12 ماهه به پوست استراحت داد و مجدد چند ماه بعد یک دوره دیگر لیزر را انجام داد، یا اینکه بعد از 4 جلسه لیزر اگر در فصل مناسبی قرار داشتیم (از لحاظ شدت افتاب) می توان هر سه تا چهار ماه یک بار یک لیزر عمیق انجام داد.