بوتاکس را می‌توان یکی از روش‌های موثر در بازیابی زیبایی پوست دانست. آلودگی هوا، استفاده بیش از حد از لوازم آرایش، تغذیه ناسالم، بی‌خوابی و بسیاری دیگر از عوامل همچون بالا رفتن سن باعث می‌شوند که چین و چروک‌ها بر روی پوست صورت شما ایجاد شوند. با توجه به تاثیر زیادی که جوانی پوست در زیبایی افراد و در نهایت بر روی اعتماد به نفس بسیاری از افراد دارد، امروزه راهکارهایی برای جوانسازی پوست و از بین بردن چین و چروک‌ها مطرح شده است. در ادامه به یکی از مشهورترین روش‌های این نوع درمان پوستی، یعنی بوتاکس خواهیم پرداخت.

بوتاکس چیست؟

هرچند که حدود نیم قرن از زمان ورود بوتاکس به علم پزشکی می‌گذرد، اما در حدود 15 سال است که از این ماده برای درمان چین و چروک پوستی استفاده می‌شود. بوتاکس در واقع با تزریق یک دارو به داخل پوست ترمیم پوستی را انجام می‌دهد. این دارو نوعی سم است که به آن بوتولینوم نوع A گفته می‌شود. این سم که کنترل شده است می‌تواند ماهیچه‌هایی که حرکت پوست را به عهده دارند، به صورت موقت غیر فعال کند. در نتیجه پوست حرکت نکرده و صاف می‌شود. این روش درمانی در دسته درمان‌های کم تهاجم قرار می‌گیرد.

سم بوتاکس خطرناک است؟

برخی از افراد وقتی متوجه می‌شوند که داروی تزریق شده در بوتاکس یک نوع سم است، احساس خطر کرده و از انجام این نوع درمان خودداری می‌کنند. اما باید گفت که سم بوتاکس یک سم کنترل شده است که سازمان‌های دارویی و بهداشتی کشورهای مختلفی همچون اف دی ای (FDA) ایالات متحده و سازمان غذا و داروی ایران این روش جوانسازی پوست را بدون خطر اعلام کرده‌اند. با توجه به اینکه حدود 15 سال است که در سرتاسر جهان، این روش زیبایی پوست انجام می‌شود، نتایج تزریق بوتاکس نیز نشان می‌دهد که این روش جوانسازی برای افرادی که از آن استفاده کرده‌اند، مشکلی را ایجاد نکرده است. اما در تزریق بوتاکس بهتر است به دو نکته زیر توجه داشته باشید:

 • ابتدا به یاد داشته باشید که این تزریق باید توسط پزشک انجام شود. آمارها نشان می‌دهد که تزریق این دارو توسط افراد غیر متخصص می‌تواند با عوارضی همراه باشد. استفاده نکردن از بوتاکس باکیفیت و یا تزریق اشتباه آن از دلایل به وجود آمدن عوارض جدی پس از تزریق این دارو توسط یک فرد غیر متخصص است.
 • از سوی دیگر به یاد داشته باشید که میزان سمی که در این روش جوانسازی تزریق می‌شود، بسیار کم است و در نتیجه نمی‌تواند خطری داشته باشد، اما تزریق بیش از اندازه آن می‌تواند مشکلاتی را برای بیمار ایجاد کند.
سم بوتاکس
سم بوتاکس

کاربرد بوتاکس در دنیای پزشکی و زیبایی

از تزریق این ماده به عنوان یک روش درمانی در بخش‌های مختلف علم پزشکی استفاده می‌شود. در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

 • همانطور که در این مطلب توضیح داده شد، بوتاکس می‌تواند ماهیچه‌های پوستی را غیر فعال کرده و چین و چروک‌های پوست را برطرف کند.
 • خط اخم، خط لبخند و یا چروک‌های دور چشم را می‌توان با تزریق این دارو از بین برد.
 • شل شدن پوست گردن و افتادگی پوست گردن از عوارض پیری پوست است. این عارضه را نیز می‌توان با بوتاکس برطرف کرد.
 • بالا بردن نوک بینی و همچنین بالا بردن گوشه لب‌ها و یا ابروها از دیگر کاربردهای این نوع درمان در علم زیبایی است.
 • گاهی چین و چروک‌ها و یا افتادگی در پوست چانه ایجاد می‌شود که می‌توان آنها را نیز با تزریق بوتاکس درمان کرد.
 • عارضه آشکار شدن بیش از اندازه لثه در هنگام خندیدن، از مشکلات زیبایی برخی از افراد است که آنها را حتی از خندیدن باز می‌دارد. با تزریق بوتاکس به لب بالایی، این مشکل را بهبود خواهد بخشید.
 • برخی از افراد با تعرق بیش از حد معمول در ناحیه زیر بغل و یا کف دست‌ها و پاها مواجه هستند. این مشکل می‌تواند فرد را دچار معضلاتی کند و حتی زندگی روزمره فرد را دچار مشکل خواهد کرد. جالب است بدانید که با تزریق این ماده می‌توان میزان تعرق در این نواحی را کاهش محسوسی داد.

سایر کاربردهای بوتاکس در علم پزشکی

 • نوعی بیماری وجود دارد که در آن بیمار، به صورت غیر ارادی، پشت یکدیگر پلک می‌زند. تزریق بوتاکس کمک می‌کند تا این بیماری نیز درمان شود.
 • خانم‌هایی که دچار بیماری واژینیسموس باشند نیز می‌توانند با تزریق بوتاکس زیر نظر پزشک به درمان بیماری خود اقدام کنند.
 • برخی از بیماری‌های مزمن همچون سردردهای میگرنی، کمر دردها و یا سردردهای تنشی را نیز می‌توان با استفاده از بوتاکس درمان کرد.
 • درمان و برطرف کردن انحراف چشم نیز از دیگر کاربردهای تزریق این نوع سم در علم پزشکی است.
بوتاکس
بوتاکس

نکاتی برای انجام تزریق بوتاکس

قبل و بعد از تزریق این ماده باید مواردی را رعایت کنید که در ادامه به آنها اشاره خواهیم نمود:

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس

 • اگر دارویی مصرف می‌کنید، با پزشک خود در این رابطه صحبت کنید، ممکن است لازم باشد تا مصرف داروی خود را چند روز قبل از تزریق این ماده متوقف کنید.
 • انواع حساسیت‌ها و یا بارداری خود یا اگر در دوران شیردهی هستید، باید این موارد را به درستی برای پزشک خود توضیح بدهید.
 • در صورت استفاده از دخانیات و یا داشتن بیماری خاصی، حتما این موارد را نیز با پزشک خود درمیان بگذارید. البته فراموش نکنید که دخانیات و مصرف الکل می‌تواند روند بهبودی شما را مختل و یا کندتر کند.
 • در زمان بوتاکس، پوست خود را با یک پاک کننده ملایم پاکسازی کنید.

مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس

 • سعی کنید یک ساعت به محل تزریق و اطراف آن دست نزده و یا ماهیچه‌های آن ناحیه را با دست فشار ندهید.
 • در صورت ایجاد تورم و یا قرمز شدن پوست به دلیل تحریک شدن ناحیه تحت درمان، می‌توانید با کمپرس یخ این نواحی را التیام ببخشید.
 • پس از تزریق بوتاکس، 4 ساعت از خم شدن و یا دراز کشیدن خودداری کنید.
 • اگر پس از تزریق با حالت غیر عادی مانند دوبینی و یا افتادگی پلک روبرو شدید، باید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.

ماندگاری جوانسازی پوست با تزریق بوتاکس

به یاد داشته باشید که این روش جوانسازی مادام العمر نخواهد بود و پس از مدتی تاثیر آن از بین خواهد رفت. اما مدت زمان ماندگاری آن به عوامل مختلفی وابسته است. مثلا متابولیسم و میزان سوخت و ساز بدن شما می‌تواند در این مدت تاثیرگذار باشد. همچنین کیفیت ماده تزریق شده نیز در این مدت زمان تاثیر خواهد داشت. به صورت کلی می‌توان گفت که بوتاکس می‌تواد حدود 6 ماه ماندگاری داشته و زیبایی پوست شما را بازیابی کند.

نمونه کار

دیدگاهتان را بنویسید