یکی از شایع‌ترین مشکلات پوست و مو  که برای مردم دنیا پیش می‌آید ریزش مو است. دلایل این امر را می‌توان متنوع دانست. گاهی دلیل ریزش مو ژنتیکی  یا هورمونی است و گاهی هم خبر از مشکلات و بیماری‌های دیگر می‌دهد. هنوز اطلاع دقیقی درباره مکانیزم ریزش مو وجود ندارد و به همین دلیل هم درمان‌های ارائه شده بعضا موثر نیستند. تعدادی درمان روتین برای ریزش مو وجود دارد که از میان آنها می‌توان به ماینوکسیدیل موضعی و داروی خوراکی فیناستراید اشاره کرد.

مزوتراپی مو را هم باید یکی از درمان‌های نسبتاً جدید (البته با بیشینه‌‌ای قدیمی) دانست که اگر با دیگر درمان‌های موجود همراه شود، نتیجه بسیار خوبی خواهد داشت. در این مطلب قصد داریم سیر تا پیاز را درباره این روش درمانی بررسی کنیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

مزوتراپی چیست؟

به طیف بزرگی از درمان‌های تزریقی که تهاجم حداقلی دارند، مزوتراپی می‌گویند. این روش برای بسیاری از درمان‌ها استفاده می‌شود که درمان ریزش مو فقط یکی از آنهاست.

در این روش، تعدادی مواد تقویتی مختلف را با هم ترکیب و به درون پوست تزریق می‌کنند. این مواد می‌تواند شامل عصاره‌های گیاهی، داروهای مختلف، ویتامین‌ها، آنزیم‌ها، هورمون‌ها، فاکتورهای رشد و… باشد که برای درمان آلوپسی (ریزش مو یا طاسی) مفید هستند.

تاریخچه مزوتراپی مو

برای اولین بار در قرن 12 میلادی در متون پزشکی از کلمه مزوتراپی برای درمان ریزش مو اشاره شد. یک پزشک فرانسوی به نام آمبروز پاره که برای دربار فرانسه طبابت می‌کرد، درباره درمان ریزش مو نوشته است:

”اگر ریزش مو به دلیل عدم تغذیه مناسب اتفاق افتاده است؛ باید روی آن برگ انجیر و پیاز بمالید. سپس باید به محل طاسی سوزن بزنید و رویش را یک ترکیب محلولی از عصاره‌ها بزنید.”

در سال ۱۹۵۲ یک پزشک فرانسوی دیگر به نام میچل پیستور، سعی کرد مزوتراپی را به شکل امروزیش معرفی نماید. او زمانی که داشت برای درمان بیماری آسم داروی پروکائین تزریق می‌کرد، متوجه شد که ریزش موی برخی از بیماران قطه شده است. او پس از انجام تحقیقات در این باره توانست در سال ۱۹۷۶، نام مزوتراپی را روی روش درمانی ابداعی خودش بگذارد. این روش در 50 سال گذشته مورد استقبال پزشکان قرار گرفته است.

 

 

کاربرد مزوتراپی

همانطور که بالاتر هم گفتیم، مزوتراپی را باید یک تزریق زیرپوستی دانست کاربرد آن بسته به مواد و داروهایی که برای تزریق انتخاب می‌کنید، می‌تواند متفاوت باشد. برخی از کاربرهای مزوتراپی به شرح زیر هستند:

 • درمان سلولیت
 • از بین بردن چربی‌های موضعی
 • درمان چربی پلک و لیپوم
 • جلوگیری از ریزش مو و درمان آلوپسی
 • جوانسازی پوست (برطرف کردن چین و چروک‌ها، سفت کردن پوست و لیفت)
 • درمان لک‌های پوستی
 • اصلاح انحناهای سطحی (کانتور) بدن
 • برطرف کردن جای زخم و اسکار

مهم‌ترین کاربرد مزوتراپی را باید درمان ریزش مو با الگوی مردانه یا زنانه دانست. اما مانند بسیاری دیگر از روش‌های درمان ریزش مو نتیجه ثابت شده‌ای هم درباره این درمان‌ها وجود ندارد. اما با این وجود هم بسیاری از پزشکان انجام این روش را توصیه می‌کنند.

درواقع مزوتراپی را باید یک درمان مکمل دانست که باید آن را همزمان با دیگر روش‌های درمانی ریزش مو استفاده کرد تا نتیجه خوبی بدهد. بیشتر کسانی که مزوتراپی می‌کنند همزمان از دو دارویی مهم ریزش مو یعنی مایندوکسیدیل و قرص فیناستراید نیز استفاده می‌نمایند. مزوتراپی البته به تنهایی هم می‌تواند موثر باشد.

کاندیدای مناسب مزوتراپی مو

دلایل زیادی برای ریزش مو وجود دارد که برای درمان آنها می‌توان از روش مزوتراپی مو استفاده کرد. در صورتی که به هر یک از انواع آلوپسی‌های زیر مبتلا هستید، مزوتراپی روش درمانی مناسبی برای درمان شما خواهد بود و می‌توانید به سراغ آن بروید.

تلوژن افلوویوم و ریزش موی ناشی از استرس: این دو اختلال معمولاً زمانی اتفاق می‌افتند که بدن بیمار به استرس فیزیکی یا روانی دچار ‌شود. مثلا ریزش موی پس از بارداری نمونه‌ای از این مشکل است. اگر دچار چنین مشکلی هستید، مزوتراپی می‌تواند درمان مناسبی برایتان باشد.

مشکلات ساقه‌ی مو: اگر بنا به هر دلیلی ساقه‌ مویتان آسیب دیده باشد، مزوتراپی روش مفیدی برای شماست. در این روش رشد مو افزایش پیدا می‌کند و سلامت فولیکول‌های مو حفظ می‌شود.

آلوپسی آره‌آتا (ریزش موی سکه‌ای): کسانی که دچار مشکل آلوپسی آره‌آتا یا ریزش موی سکه‌ای هستند، می‌توانند از مزوتراپی استفاده کنند. به عبارت ساده‌تر درصورتی که ریزش موی سکه‌ای (غیرحاد) دارید می‌توانید کاندیدای مناسبی برای مزوتراپی مو باشید.

کاهش سرعت رشد: در صورتی که بنا به هر دلیلی سرعت رشد موهای شما کم است، مزوتراپی مو بسیار روش درمانی موثری برایتان است.

 

مزایای مزوتراپی

مزوتراپی می‌تواند روی لایه‌های مختلف پوست مانند اپی‌درم، لایه میانی و بافت پیوندی و همچنین سیستم گردش خون و… تاثیر دارد. اثرات مزوتراپی از قرار زیر است:

بهبود خونرسانی: فرمول بسیاری از ترکیبات مزوتراپی به این صورت است که در اکثر آنها از داروهای اتساع دهنده‌ عروق که منجر به افزایش گردش خون بافتی می‌شود، استفاده می‌کنند.

غذارسانی به بافت پوست و فولیکول‌ها: در ترکیب مواد مزوتراپی از انواع ویتامین‌ها، آمینواسیدها و مواد معدنی استفاده می‌کنند.

جلوگیری از فرآیند تحلیل رفتن فولیکول‌ها: مزوتراپی می‌تواند قدرت موها را بیشتر کنید و حالت آن را بهبود ببخشد.

تنظیم ترشح چربی پوست: مواد استفاده شده در مزوتراپی ترشح غدد سباسه را کنترل خواهند کرد.

بهبود اثرات سایر روش‌های درمانی: مزوتراپی یک روش درمانی مکمل برای ریزش مو، تزریقات استروئیدها، مراقبت‌های عمومی مو و … است.

مفید برای بهبود نتایج کاشت مو: مزوتراپی در کاشت مو در سه حالت استفاده می‌شود:

 • قبل از کاشت: که برای بهبود خونرسانی به پوست سر مفید است.
 • بلافاصله بعد از کاشت: که برای درمان ورم از آن استفاده می‌کنند.
 • مدتی بعد از کاشت: که بهتر زخم‌ها را التیام می‌بخشد و همچنین باعث تقویت گرافت‌ها می‌شود.

از دیگر مزایای مزوتراپی می‌توان به درمان ریزش مو بدون نیاز به جراحی، بهبود سریع بدون داشتن دوره ریکاوری و نقاهت، بدون درد و بی هوشی، عوارض جانبی کم، هزینه‌ی مناسب، عدم نیاز به مراقبت خاص اشاره کرد.

مراقبت‌های بعد از مزوتراپی از قرار زیر است:

 • تا ۲۴ ساعت بعد مزوتراپی هم نباید از داروهای تقویت مو، مواد آرایشی و حالت دهنده‌ها استفاده نکنید.
 • تا ۸ ساعت بعد از مزوتراپی سر خود را نشویید.
 • تا دو روز بعد از مزوتراپی ورزش نکنید و کارهای سنگین انجام ندهید.
 • سعی کنید آب و مایعات فراوان بنوشید.

نتایج مزوتراپی

90 درصد از کسانی که برای مزوتراپی اقدام می‌کنند، پس چهار جلسه‌ ریزش مویشان کم خواهد شد. پس از گذشت ۳ جلسه ترشح چربی اضافه در پوست کاهش پیدا می‌کند و دیگر لازم نیست هر روز سرتان را بشویید. بعد از ۳ ماه موی سرتان دوباره رشد خواهد کرد.

مزوتراپی در افرادی با سن کمتر بهتر نتیجه می‌دهد. تعداد جلسات و برنامه‌ درمانی براساس شرایط بیمار مشخص می‌شود و در نهایت تعداد جلسات بین ۸ تا ۱۵ جلسه تغییر می‌کند.

هزینه مزوتراپی مو

قیمت تمام شده مزوتراپی مو به تعداد جلسات درمانی، دوز داروی تزریقی، پزشک و کلینیک انتخابی و همچنین ترکیب محلول مزوتراپی بستگی دارد. قبل از انجام این کار جلسه مشاوره‌ای برای شما ترتیب داده می‌شود که درآن درباره هزینه و تمام نکات مهم دیگر حرف زده می‌شود. در این جلسه پزشک پوست سر شما را معاینه می‌کند و درباره تعداد جلسات، تزریق‌ها و هزینه‌ دقیق تصمیم خواهد گرفت.

 

عوارض مزوتراپی

قبل از اینکه به سراغ بررسی عوارض مزوتراپی برویم، باید به این نکته اشاره کنیم که انجام مزوتراپی هیچ دردی ندارد و حتی در صورتی که ترس از سوزن دارید، می‌توانید به سراغ دستگاه‌های بدون سوزن بروید که البته تاثیرشان از نوع اول کم‌تر است. اگرچه در ترکیب محلول مزوتراپی، داروی بی‌حسی موضعی نیز قرار داده‌اند اما باز هم اگر تحمل درد ندارید، امکان استفاده از داروهای دیگر بی حسی نیز وجود دارد.

مزوتراپی معمولا عوارض خاصی به دنبال ندارد، در برخی از موارد دیده شده که ناحیه تخت درمان مزوتراپی دچار التهاب شود اما این مساله بسیار نادر است و خیلی زود هم این التهاب می‌خوابد. اما اگر نیاز شود دستور تغییرترکیب محلول مزوتراپی توسط پزشک داده می‌شود تا امکان واکنش منفی به صفر برسد.

به طور کلی می‌توان گفت، مزوتراپی یکی از موثرترین و ایمن‌ترین روش‌های درمان ریزش مو است که عوارض عمومی یا سیستمیک و آسیب خفیف یا حادی ندارد. با این حال برخی از عوارضی که ممکن است مزوتراپی مو به همراه داشته باشد به شرح زیر است:

 • سردرد
 • حساسیت
 • تورم و کبودی
 • عفونت
 • قرمزی و حالت تهوع
 • خارش و کبودی
 • برجستگی در محل تزریق
 • لکه‌های تیره پوست
 • راش

کلام آخر

در مطلب همه چیز درباره مزوتراپی مو هر آنچه را که لازم بود درباره این روش درمان ریزش مو که سبقه تاریخی دارد، بدانید بیان کردیم. پس از خواندن این نوشته باید بدانید مزوتراپی چیست و بتوانید تصمیم بگیرید که آیا این روش می‌تواند برای رفع ریزش موی شما مفید باشد یا خیر؟

یکی از مهم‌ترین چیزهایی که برای داشتن یک مزوتراپی مهم باید بدان توجه کنید انتخاب یک پزشک متخصص خوب است که بتوانند همه جوانب را در نظر بگیرد. او ابتدا شما را معاینه می‌کند و جلسه مشاوره‌ای با شما برقرار می‌نماید و سپس اگر لازم بود ترکیب محلول مزوتراپی را برایتان آماده می‌کند.

اگر نکته دیگری درباره مزوتراپی مو وجود دارد که در این نوشته بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دگیر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز بتوانند از آن استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید