مقدمه

افرادی که به دلیل مشکلات سلامتی، رژیم غذایی نامنظم، مراقبت نامناسب از مو یا دلایل ژنتیکی دچار ریزش مو شده‌اند، از کاشت مو استفاده می‌کنند. این عمل زیبایی، مشکل ریزش مو را که به دلایل بهداشتی و ژنتیکی بسیاری ایجاد می‌شود، از بین می‌برد. مو از نظر سلامت و زیبایی بسیار مهم است؛ به همین دلیل، کاشت مو طرف‌داران زیادی دارد. ازآنجایی‌که کاشتن مو یک عمل جراحی است، باید توسط متخصصان مجرب و در محیط پزشکی انجام شود.

کاشت مو چگونه انجام می‌شود؟

چندین سال است که هیچ درمان قطعی برای ریزش مو پیدا نشده است. بااین‌حال، با پیشرفت پزشکی و تکنولوژی، درمان کاشت مو به یک راه‌حل طبیعی و دائمی منجر شده است. این روش درمانی با انتقال ریشه از ناحیه‌ای که در برابر ریزش مقاوم است به ناحیه‌ای که ریزش مو خود را در آنجا نشان داده است، انجام می‌شود. ریشه‌ها معمولاً از ناحیه پشت سر گرفته می‌شوند. دلیل ریشه زدن از این ناحیه وجود هورمون DHT در موهای پشت گردن است.

چه کسانی برای کاشت مو کاندیدای مناسبی هستند؟

کاشت مو که به دلایل زیادی به‌عنوان راه‌حل قطعی ریزش مو شناخته می‌شود، روشی نیست که برای همه قابل‌اجرا باشد. قبل از شروع این درمان، آزمایش‌ها توسط متخصصان انجام شده و فرد از نظر هرگونه خطر احتمالی بررسی می‌شود. در صورت وجود خطر، این درمان را نباید انجام داد.

آزمایشاتی که انجام می‌شود، اطلاعاتی را در مورد وضعیت مو نشان می‌دهد. اگر ناحیه اهداکننده با ناحیه‌ای که ریزش مو در آن اتفاق افتاده است متناسب نباشد، جلسه دوم انجام می‌شود یا این عمل منتفی می‌شود. همه می‌توانند این عمل را انجام دهند؛ به جز نوزادان و افراد بسیار مسن.

آمادگی برای کاشت مو

هنگام آماده‌شدن برای این عمل باید جزئیات زیادی را در نظر گرفت. این جزئیات تضمین می‌کند که درمان هم مؤثر و هم راحت خواهد بود. بیمار قبل از کاشت مو از نظر خطرات احتمالی بررسی می‌شود. تعیین اینکه آیا فرد برای انجام این روش مناسب است یا خیر، یک اقدام احتیاطی مهم است. اگر همه چیز خوب باشد و بیمار مشکلی نداشته باشد، اولین مرحله از عمل انجام می‌شود.

به بیمار توصیه می‌شود تا زمانی که برای عمل می‌آید، لباس‌هایی بپوشد که به‌راحتی پوشیده و درآورد. در غیر این صورت، فولیکول‌های مو ممکن است آسیب ببینند. قبل از عمل نباید الکل مصرف کرد. موها باید به‌اندازه‌ای باشد که پزشک تجویز کرده است. همچنین به بیمار توصیه می‌شود قبل از عمل غذا بخورد.

مراحل کاشت مو

سرعت در این روش ضروری است. بسیاری از پرسنل به طور هم‌زمان در طول کاشت مو کار می‌کنند. فولیکول‌های مو از ناحیه اهداکننده بدون آسیب رساندن به پوست در طول عمل استخراج می‌شوند. سپس این ریشه‌ها توسط اپراتور جمع‌آوری می‌شوند. این ریشه‌ها که گرافت نامیده می‌شوند به طور متوسط شامل 2-3 تار مو هستند. مهم است که شیارهای باز شده در ناحیه‌ای که در آن ریزش مو وجود دارد دارای عمق و اندازه مناسب باشند. آنها باید کاملاً متناسب با ریشه موهای پیوند شده باشند.

علاوه بر این، شیارها باید به‌درستی تنظیم شوند تا اطمینان حاصل شود که ظاهر طبیعی و زیبایی دارند. در مرحله آخر عمل، فولیکول‌های موی استخراج‌شده یکی‌یکی با زوایای معینی در این شیارهای باز شده با اندازه مناسب قرار می‌گیرند. این روش پس از این مراحل تکمیل می‌شود.

مراحل کاشت مو
مراحل کاشت مو

پرطرف‌دارترین روش‌های کاشت مو

کاشت مو به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که رایج‌ترین آنها FUT (پیوند واحد فولیکولی) و FUE (کشیدن واحد فولیکولی) است.

 1. روش FUT یا نواری: در این روش نوار نازکی از پوست، حاوی فولیکول‌های مو، از ناحیه اهداکننده برداشته شده و سپس در نقطه موردنظر کاشته می‌شود. پشت پوست سر که کمترین احتمال طاسی را دارد، عموماً به‌عنوان ناحیه اهداکننده انتخاب می‌شود. این جراحی با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و بهترین گزینه برای کسانی است که از طاسی تاج سر رنج می‌برند.
 2. FUE یا انتقال فولیکولی: تنها تفاوت این روش با روش قبلی این است که در FUE پیوندهای فولیکول مستقیماً از محل اهداکننده برداشته می‌شود و پوست سر برداشته نمی‌شود. عموماً پزشکان این روش را به کسانی که موهای بالای سر آنها ریخته است توصیه می‌کنند. قابل‌ذکر است که این روش باعث ایجاد اسکارهای جزئی می‌شود و دوره نقاهت کوتاه‌تری دارد.

از دیگر روش‌های کاشت مو در ایران می‌توان به NeoGraft، SUT، FIT (تکنیک جداسازی فولیکولی)، مزوتراپی و … اشاره کرد که باتوجه‌به شدت و محل ریزش مو، متخصص پوست بهترین روش درمانی را برای شما انتخاب می‌کند.

نکات مهمی که قبل از عمل باید به آنها توجه کنید

 • قبل از عمل حتما باید از مصرف الکل دوری کرد.
 • مصرف داروهای ضدانعقاد باید تحت‌نظر پزشک قطع شود.
 • هیچ محصول شیمیایی نباید استفاده شود. از مواد شیمیایی مانند ژل و اسپری نباید استفاده کرد.
 • اگر فرد بیماری دارد یا دارو مصرف می‌کند، حتماً باید پزشک خود را در جریان این وضعیت قرار دهد.
 • برای جلوگیری از آسیب رساندن به فولیکول‌های مو، باید با لباس‌های شسته و راحت که به‌راحتی پوشیده و درآورده می‌شوند، به عمل بیاید.
 • استعمال دخانیات می‌تواند بر درمان تأثیر منفی بگذارد، بنابراین قبل از انجام عمل باید مدتی از سیگارکشیدن خودداری کرد. حداقل یک هفته قبل از عمل باید از سیگارکشیدن خودداری شود.
 • خوردن قبل از شروع عمل توصیه می‌شود. اگر عمل شما بعدازظهر یا دیروقت انجام می‌شود، می‌توانید قبل از رفتن یک میان وعده سبک میل کنید.
 • از نوشیدنی‌های حاوی کافئین مانند قهوه باید تا روز قبل از عمل اجتناب شود.
 • حدود یک هفته قبل از ویتامین‌های B و E دوری کنید؛ زیرا جریان خون را افزایش می‌دهند.
 • رانندگی تا 6 ساعت پس از این روش توصیه نمی‌شود. اگر با ماشین می‌آیید، باید یک نفر را همراه داشته باشید.

نکات مهمی که بعد از عمل باید به آنها توجه کنید

فولیکول‌های موی کاشته شده باید پس از کاشت مو محافظت شوند و نکات زیادی برای تسریع روند بهبودی باید در نظر گرفته شود. برای حصول نتیجه کامل لازم است تمام توصیه‌ها را دنبال کنید.

 • مراقبت‌های پس از پیوند را قطعاً نباید نادیده گرفت. برای جلوگیری از تأثیر نامطلوب بر فولیکول‌های مو پس از عمل، باید به‌شدت از دست زدن به موهای خود اجتناب کنید.
 • در سه روز اول موها نباید شسته شوند.
 • فولیکول‌های موی شما ممکن است در تماس با تشک و بالش آسیب ببینند. از یک بالش کوچک و نرم استفاده کنید و به پشت دراز بکشید. خوابیدن رو به پایین توصیه نمی‌شود. قسمت بالایی و کناره‌های سر در اثر تماس با بالش آسیب می‌بیند.
 • پوشیدن لباس‌های راحت مانند پیراهن به‌جای لباس‌هایی مانند ژاکت و تیشرت‌های یقه دار که ممکن است به فولیکول‌های مو آسیب برسانند و آنها را در معرض خطر قرار دهند، توصیه می‌شود. برای تسریع روند بهبودی فولیکول‌های مو و جلوگیری از آسیب، باید از تعریق، رطوبت بیش از حد و محیط‌های گرم و سرد خودداری شود.
 • داروها و پانسمان‌های توصیه شده توسط پزشک باید بدون وقفه استفاده شوند. نور خورشید می‌تواند به ریشه موهای کاشته شده آسیب برساند و بیمار باید تاحدامکان از نور خورشید دوری کند.

ماندگاری کاشت مو چقدر است؟

حفظ موهای موجود یکی از مهم‌ترین جنبه‌های کاشت مو است. توجه به توصیه‌های متخصص برای تسریع روند بهبود موهای کاشته شده پس از عمل و رسیدن به نتیجه مطلوب ضروری است. ماندگاری نتایج باتوجه‌به توصیه‌های داده شده تضمین می‌شود. موهای کاشته شده برای مدتی به طور موقت رشد می‌کنند. پس از ۲-۱.۵ هفته، با ریزش موقت مواجه می‌شوید. بعد از ماه دوم، موهای ریخته شده به رشد دائمی خود ادامه می‌دهند و دیگر ریزش وجود نخواهد داشت.

ماندگاری کاشت مو
ماندگاری کاشت مو

کلام آخر

کاشت مو باید توسط متخصصان آگاه و باتجربه انجام شود. موفقیت و تجربه تیمی که این روش را انجام خواهند داد به‌سرعت بهبودی بعد از عمل کمک زیادی می‌کند. کلینیک آمون با برخورداری از تجهیزات پیشرفته و کادر حرفه‌ای، خدمات کاشت مو را در سطح بالایی از کیفیت ارائه می‌دهد. لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد کاشت مو برای ما بنویسید.

نمونه کار

دیدگاهتان را بنویسید