مقدمه

کاشت ابرو با گذشت زمان محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند. ابروها نقش مهمی در زیبایی وجذابیت صورت شما دارند. داشتن ابروهای پرپشت، سن شما را کمتر نشان می‌دهد و ظاهرتان را تغییر می‌دهد. بنابراین وقتی ابروها شروع به نازک شدن می‌کنند؛ برخی افراد بابت این مشکل به‌شدت نگران ظاهر خود می‌شوند.

به‌هرحال تنها یک راه‌حل مطمئن برای بهبود ظاهر ابروهای شما وجود دارد: کاشتن ابرو. کاشت ابرو چه برای افزایش ضخامت ابرو باشد و چه برای ترمیم ابروهای ازدست‌رفته، یک روش منحصربه‌فرد است. در مقاله زیر هرآنچه که باید در مورد کاشتن ابرو بدانید را توضیح خواهیم داد.

روش کاشت ابرو چیست و چگونه انجام می‌شود؟

کاشت ابرو روشی است که برای استخراج مو (هم پیوند و هم فولیکول) از یک محل اهداکننده (قسمت‌های مختلف بدن فرد) و کاشت آن در نواحی کم پشت ابرو انجام می‌شود. پس از برداشتن مو، آنها در ظروف مخصوص طراحی شده برای کاشت، نگهداری می‌شوند. عمل معمولاً زمانی انجام می‌شود که بیمار تحت بی‌حسی موضعی باشد؛ بنابراین چیزی احساس نمی‌کند و این فرایند بدون درد خواهد بود.

آیا کاشت ابرو برای شما مناسب است؟

اساساً هرکسی می‌تواند از طریق پیوند، ابروهای پرپشت‌تری داشته باشد. با این اوصاف، بخش عظیمی از کاندیدهای کاشت ابرو از کم پشتی و نازک شدن موهای ابرو، ابروهای تکه‌تکه شده به دلیل آلوپسی آرئاتا یا ریزش موی ابرو به دلیل اختلال روانی، رنج می‌برند. علاوه بر این، دلایل دیگری از جمله ضربه به‌صورت، تصادفات و ریزش موی ابرو ناشی از استرس، افراد را مجبور به انجام چنین عمل زیبایی می‌کند. در اینجا چند دلیل دیگر نیز ذکر شده است:

 • سوختگی: سوختگی به دلایل طبیعی و غیرطبیعی اتفاق می‌افتد و به ابروها آسیب جدی می‌رساند. با گذشت زمان، قربانیان سوختگی، علاقه زیادی به کاشت ابرو نشان داده‌اند.
 • تاتو: تاتو و خالکوبی نامطلوب، یکی دیگر از دلایلی است که افراد را به عمل زیبایی ابرو سوق می‌دهد. بسیاری از بیماران پس از تاتوی ابروهای خود راضی نیستند و برای پنهان کردن آن به کاشت متوسل می‌شوند.
 • کم‌کاری غده تیروئید: این مشکل در اغلب موارد، شدید نیست و در طی چند ماه، مژه‌ها و موها دوباره رشد می‌کنند. بااین‌حال، در برخی موارد شدیدتر، متخصصان پیوند ابرو را پیشنهاد می‌کنند.
 • تریکوتیلومانیا (اختلال کشیدن و کندن مو)
 • تومورها
 • اسکار

چگونه برای کاشت ابرو آماده شویم؟

اگر سیگاری هستید، باید 3 تا 5 روز قبل از انجام این عمل سیگار را ترک کنید؛ زیرا جریان خون تحت‌تأثیر سیگار قرار می‌گیرد و روند بهبودی را کند می‌کند. همچنین، اگر مشروب خوار هستید، یک خبر بد برای شما داریم: سه روز قبل از جراحی خوردن مشروبات الکلی ممنوع است.

به اشتراک گذاشتن سابقه پزشکی با پزشک، قبل از عمل توصیه می‌شود و می‌تواند به دستیابی به نتایج بهتر کمک کند. برخی از شرایط پزشکی وخیم می‌توانند کاشتن ابرو را منتفی کنند، بنابراین ضروری است که پزشک خود را در جریان بگذارید. در صورت داشتن یکی از شرایط زیر، حتماً آن را با پزشک خود در میان بگذارید:

 • اختلالات خونریزی
 • تریکوتیلومانیا
 • آلوپسی آرئاتا (ریزش موی تکه‌تکه)
 • پیشینه مشکلات ناشی از جراحی زیبایی

هر نوع مکمل و دارویی باید تحت‌نظر پزشک مصرف شود، زیرا مصرف دارو بدون نظارت می‌تواند سلامت بیمار را در حین جراحی به خطر بیندازد.

آمادگی کاشت ابرو
آمادگی کاشت ابرو

دوره ریکاوری

این احتمال وجود دارد که پزشکان، داروهای مسکن، آنتی‌بیوتیک‌ها یا استروئیدها را به مدت پنج‌روز برای کاهش عوارض جانبی پیوند تجویز کنند. متورم شدن و قرمزشدن محل پیوند (کاشته شده) پس از عمل، متداول است. 

شما باید قبل از بازگشت به محل کار با پزشک خود صحبت کنید؛ زیرا معمولاً چند روز (در برخی موارد چند هفته) طول می‌کشد تا بیمار برای انجام مجدد کار آماده شود. به یاد داشته باشید که ریزش مو به مدت ۲ تا ۳ هفته ادامه دارد؛ بنابراین، ریزش مو در ماه اول پس از کاشت ابرو، جای هیچ نگرانی نیست. اولین نشانه‌های رشد مو یک تا سه ماه پس از عمل ظاهر می‌شود؛ بنابراین برای دریافت نتیجه عجله نکنید.

انواع روش‌های کاشت ابرو

در ادامه، انواع روش‌های کاشت ابرو آمده است:

1. استخراج واحد فولیکول (FUE)

FUE به زمان و انرژی بیشتری نیاز دارد، زیرا هر مو به‌صورت جداگانه با استفاده از یکی از تکنیک‌های پانچ روباتیک، پانچ برقی یا پانچ دستی برداشت می‌شود؛ بنابراین انجام این روش زمان بیشتری می‌برد. نکته مثبت این است که در روش FUE هیچ اسکار خطی در ناحیه اهداکننده ایجاد نمی‌شود و بهبودی سریع‌تر و بهتر انجام می‌شود.

2. پیوند واحد فولیکول (FUT)

در این روش، نواری از مو از محل اهداکننده، معمولاً پشت سر، برداشته می‌شود و در مکان‌های موردنظر پیوند می‌شود. این روش، زمان بسیار کمتری را به خود اختصاص می‌دهد. بااین‌حال، اسکارهای خطی به‌عنوان پیامدهای روش FUT ظاهر می‌شوند و زمان بهبودی نیز طولانی‌تر است.

چه مدت زمانی را می‌توان برای دریافت نتیجه، انتظار داشت؟

صبر و حوصله برای گرفتن بهترین نتیجه از جراحی، یک موضوع کلیدی است. معمولاً بیماران در ماه سوم پس از جراحی، رشد مو در اطراف ناحیه ابرو  را گزارش می‌دهند. بااین‌حال، 3 تا 9 ماه دیگر (حدود یک سال) طول می‌کشد تا نتایج کامل به دست آید. پس از اولین جلسه، پزشک شما آموزش‌های لازم را به شما خواهد داد.

نتیجه کاشت ابرو
نتیجه کاشت ابرو

هزینه کاشت ابرو چقدر است؟

اینها بزرگ‌ترین عواملی هستند که بر هزینه کاشت ابرو تأثیر می‌گذارند.

 • سطح تجربه و اعتبار جراح شما: نتایج کاشت ابرو دائمی است، بنابراین یافتن یک جراح متخصص که در کاشتن ابرو تخصص دارد، بسیار مهم است. مدارک پزشک خود را بررسی کنید و از او نمونه کار بخواهید. اگرچه متخصص باتجربه دستمزد بیشتری را دریافت می‌کند؛ اما مهارت‌های او در حین عمل، از هزینه‌های بعدی شما می‌کاهد.
 • تکنیکی که استفاده می‌شود: روش‌های FUE اسکارهای کمتری بر جای می‌گذارند. این روش نسبت به تکنیک FUT زمان‌برتر است، بنابراین هزینه بیشتری را به دنبال دارد.
 • مکانی که برای انجام کاشت مو به آن مراجعه می‌کنید: بهداشت و امکانات پیشرفته در یک مطب یا کلینیک می‌تواند باعث افزایش هزینه‌های کاشت مو شود؛ اما به دلیل تأثیرگذاری روی نتیجه، ارزشش را دارد.
 • تعداد گرافت: همه انواع کاشت مو به‌طورکلی به‌ازای «واحد فولیکولی» (بخش کوچکی از فولیکول‌ها که یک پیوند را تشکیل می‌دهند) قیمت‌گذاری می‌شوند. به طور معمول، هرچه تعداد پیوندهای واحد فولیکولی بیشتر باشد، قیمت کمتری برای هر واحد فولیکولی پرداخت خواهید کرد. تعداد گرافت‌هایی که دریافت می‌کنید به شکل فعلی ابروی شما و همچنین شکل و تراکم دلخواه شما بستگی دارد.

نتیجه‌گیری 

رضایت از کاشت ابرو به کلینیک موردنظر شما بستگی دارد. امکانات موجود در کلینیک‌های مختلف متفاوت است، در برخی از کلینیک‌ها از امکانات به‌روزتری استفاده می‌شود. رفتار و نگرش پرسنل کلینیک، همراهی آنها با فرد در شرایط قبل و بعد از عمل و درک آنها از وضعیت فرد، در رضایتمندی متقاضیان تأثیر بسزایی دارد.

در کلینیک آمون، علاوه بر استفاده از امکانات و تجهیزات پیشرفته، کادری آموزش‌دیده و مجرب در تمامی مراحل کاشت ابرو، فرد را همراهی می‌کنند. در مواردی که فرد به دلیل شرایط خاص نیاز به مشاوره تلفنی داشته باشد، کادر مجرب این مرکز خدمات مشاوره‌ای لازم را ارائه خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید