پوست حساس ترین عضو بدن است که باید استحکام و سفتی قابل قبولی داشته باشد. پوست انسان با افزایش سن کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهد و باعث می‌شود تا افراد جوانی خود را از دست بدهند. با افزایش سن دو پروتئین کلاژن و الاستین در پوست کاهش می‌یابد و این باعث می‌شود شادابی، استحکام و زیبایی پوست تحت تأثیر قرار بگیرد. علاوه بر پیری، استعمال دخانیات، تماس با نور خورشید، رژیم غذایی ناسالم، در معرض آلودگی هوا بودن و ورزش نکردن باعث می‌شود تا چین و چروک‌ها در صورت افراد ظاهر شود و سلول‌های پوستی آن‌ها به مرور تخریب می‌شود.

قبل و بعد آر اف فرکشنال
قبل و بعد آر اف فرکشنال

دستگاه آر اف فرکشنال (RF Fractional) از جمله دستگاه‌هایی است که برای زیبایی و رفع چین و چروک‌های پوست استفاده می‌شود. در روش لیزر پوست با دستگاه آر اف فرکشنال امواج رادیویی به لایه میانی پوست نفوذ می‌کند و باعث تحریک کلاژن سازی پوست می‌شود. کلاژن سازی باعث احیای پوست می‌شود و افراد می‌توانند نتیجه آن را به‌وضوح در جوان‌سازی پوست خود مشاهده کنند. برای استفاده از این روش می‌توانید به کلینیک تخصصی پوست و مو آمون مراجعه کنید و از خدمات آن بهره‌مند شوید.

آر اف فرکشنال چگونه کار می‌کند؟

امواج رادیو فرکانسی که از طریق دستگاه آر اف فرکشنال ایجاد می‌شود طول موج کوتاه و انرژی بالایی دارند. انرژی از طریق سوزن‌های کوچک موجود بر روی دستگاه به پوست وارد می‌شود و تا عمق 4 میلی متری پوست نفوذ می‌کند. این باعث می‌شود تا کلاژن سازی به خوبی در سطح پوست انجام شود.

لایه «اپیدرم» لایه سطحی پوست است که در زیر آن «درم» قرار دارد. لایه درم با افزایش سن تحلیل می‌رود و زمانی که امواج آر اف فرکشنال به پوست تابیده می‌شود تحت تأثیر قرار می‌گیرد. این باعث می‌شود کلاژن سازی تحریک شود و شادابی، زیبایی و جوان‌سازی پوست حاصل شود. تأثیر دیگر آر اف فرکشنال این است که بافت‌های فیبروزی را در قسمت‌های آسیب دیده پوست تحت تأثیر قرار می‌دهد. بافت‌های فیبروزی علاوه بر تحریک کلاژن سازی به ایجاد یک لایه ضخیم بر روی زخم‌های سطحی کمک می‌کند. این باعث می‌شود جای زخم و اسکار موجود بر روی پوست از بین برود.

افراد با چه رنج سنی می‌توانید آر اف فرکشنال را امتحان کنند؟

به طور کلی هیچ محدودیت سنی برای استفاده از دستگاه آر اف فرکشنال نیست اما باید توجه داشت که پیش شرط استفاده از این روش این است که شما بیماری خاصی نداشته باشید. در نتیجه افراد مسنی که دچار بیماری‌های قلبی یا دیابت هستند نمی‌توانند از این روش برای جوان‌سازی پوست خود استفاده کنند.

افراد قبل از انجام آر اف فرکشنال توسط پزشک معاینه می‌شوند و پزشک تشخیص می‌دهد که آیا فرد برای انجام این روش مناسب است یا خیر. پزشک متخصص در مورد سوابق بیماری شما سؤال می‌کند که شما با پاسخ صحیح می‌توانید به نتیجه موفقیت آمیز این روش کمک زیادی کنید. پزشک چند تست از شما می‌گیرید و در همان جلسه معاینه نظر نهایی خود را در مورد شرایط به شما ارائه می‌دهد. به طور معمول افراد 30 الی 55 سال می‌توانند این روش را برای استحکام پوست خود، برطرف کردن چین و چروک‌ها و رفع افتادگی و شل شدگی پوست خود استفاده کنند.

آر اف فرکشنال بهتر است یا هایفوتراپی؟

یکی از سؤالات افرادی که قصد جوان‌سازی پوست خود را دارند این است که کدام‌یک از روش‌های آر اف فرکشنال و هایفوتراپی نتیجه بهتری دارد؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که هر دو این روش‌ها غیر تهاجمی و بدون جراحی است و افراد می‌توانند بدون نگرانی یکی از آن‌ها را انتخاب کنند. در هر دو این روش‌ها جوان‌سازی و بازسازی کلاژن به خوبی انجام می‌گیرد. تفاوت این دو روش در این است که در روش‌هایفوتراپی با استفاده از امواج اولتراسوند یا فراصوت پوست سفت می‌شود و نسبت به روش آر اف فرکشنال نفوذ بیشتری دارد. در روش آر اف فرکشنال از اشعه لیزر برای تحریک کلاژن استفاده می‌شود تا چین و چروک‌های موجود در پوست از بین برود.

یکی دیگر از تفاوت‌های این دو روش در بحث هزینه عمل است. هزینه هایفو از آر اف فرکشنال بیشتر است و به همین دلیل افراد زیادی ترجیح می‌دهند از آر اف فرکشنال برای جوان‌سازی پوست و از بین بردن علائم پیری پوست خود استفاده کنند. نظر نهایی در مورد این که کدام یک از روش‌های آر اف فرکشنال و یا هایفوتراپی برای شما مناسب‌تر است را پزشک متخصص می‌دهد. بنابراین شما باید به کلینیک‌های معتبری مراجعه کنید که از پزشکان با تجربه‌ای استفاده می‌کنند بروید.

آر اف فرکشنال بهتر است یا میکرونیدلینگ؟

هر دو روش آر اف فرکشنال و میکرونیدلینگ به منظور جوان‌سازی پوست انجام می‌شود ولی این روش‌ها تفاوت‌هایی نیز با هم دارند. این تفاوت‌ها عبارت‌اند از:

 • میکرونیدلینگ برای آسیب‌های پوستی عمیق و آر اف فرکشنال برای چروک‌های پوستی مناسب است.
 • روند بهبودی در آر اف فرکشنال سریع‌تر است.
 • هزینه آر اف فرکشنال نسبت به میکرونیدلینگ بیشتر می‌باشد.
 • آر اف فرکشنال دوره نقاهت کوتاه‌تری دارد.
 • آر اف فرکشنال بیشتر به منظور درمان سلولیت و چاقی موضعی استفاده می‌شود در حالی که برای از بین بردن جای زخم میکرونیدلینگ مناسب‌تر است.

بنابراین اینکه کدام روش برای شما مناسب‌تر است بستگی به انتظار و نیاز شما دارد. آر اف فرکشنال دوره نقاهت کمتری دارد و چون دوره بهبود کوتاه‌تری دارد در درمان چروک‌های پوستی بیشتر طرفدار دارد.

کاربردهای آر اف فرکشنال

آر اف فرکشنال یک عمل زیبایی کاربردی است که افراد مختلف با هدف‌های مختلف از آن استفاده می‌کنند. مهم‌ترین دلیل استفاده از این روش جوان‌سازی پوست است. این روش کاربردهای دیگری نیز دارد که عبارت است از:

 • درمان شل شدگی پوست و رفع افتادگی پوست: با افزایش سن پوست حالت طبیعی خود را از دست می‌دهد و دچار شل شدگی می‌شود. آر اف فرکشنال پوست را تحریک می‌کند و شما بعد از آن شاهد بهبود وضعیت پوست خود خواهید بود.
 • درمان چین و چروک‌های اطراف چشم: چین و چروک‌های اطراف چشم تأثیر زیادی بر زیبایی افراد دارد. آر اف فرکشنال این چین و چروک‌ها را به خوبی برطرف می‌کند.
 • درمان شل شدن غبغب: شل شدن و اضافه شدن چربی در ناحیه غبغب می‌تواند زیبایی فرد را تحت تأثیر قرار دهد. آر اف فرکشنال باعث سفت شدن پوست ناحیه غبغب می‌شود و زیبایی را به فرد بر می‌گرداند.
 • کنترل تعریق و درمان تیره شدن پوست: تعریق زیاد مخصوصاً در تابستان می‌تواند برای افراد بسیار آزار دهنده باشد. آر اف فرکشنال علاوه بر درمان تعریق باعث شفاف شدن پوست در افراد نیز می‌شود.
 • درمان جای جوش: اگر جوش‌های زیادی در صورت خود دارید و یا از قبل جوش‌هایی داشته‌اید که امروز جای آن بر روی صورت شما باقی مانده است دستگاه آر اف فرکشنال می‌تواند برای درمان شما کارساز باشد.
 • درمان لک‌های صورت: لک‌های صورت شما فارغ از اینکه به چه دلیلی ایجاد شده باشد می‌تواند توسط آر اف فرکشنال برطرف شود. این روش کم هزینه ترین راه برای برطرف کردن لک‌های صورت است که افراد می‌توانند آن را انتخاب کنند. به این منظور فرکانس رادیویی به همراه نور و حرارت به پوست وارد می‌شود و لک‌ها برطرف می‌شود.
 • درمان چاقی: جالب است بدانید که شما می‌توانید با حذف چربی‌ها و سلولیت در قسمت‌های مختلف بدن خود با استفاده از آر اف فرکشنال با چاقی خداحافظ کنید.
 • درمان ترک‌های پوستی: ترک‌های پوستی در اثر کمبود کلاژن در پوست ایجاد می‌شود. در نتیجه آر اف فرکشنال با گرم کردن ناحیه مورد نظر باعث ایجاد کلاژن به‌صورت طبیعی می‌شود و ترک‌های پوستی از بین می‌رود.

هزینه آر اف فرکشنال

یکی از سؤالات مهم افرادی که به دنبال جوان‌سازی پوست خود با استفاده از آر اف فرکشنال هستند این است که هزینه این عمل چقدر است و آیا ماندگاری آن در مقابل هزینه آن به‌صرفه است؟ پاسخ این سؤال این است که هزینه آر اف فرکشنال نسبت به سایر عمل‌های زیبایی مناسب‌تر است و افراد می‌توانید با خیال راحت آن را انتخاب کنند. هزینه آر اف فرکشنال شامل هزینه تهیه سری دستگاه آر اف و هزینه جلسه درمانی است. این سری روی پوست هر فرد به‌صورت اختصاصی استفاده می‌شود و برای هر فرد هزینه جداگانه‌ای دارد.

هزینه آر اف فرکشنال
هزینه آر اف فرکشنال

شما برای تهیه سری یک‌بار هزینه می‌پردازید اما هزینه هر جلسه درمانی در هر نوبت باید پرداخته شود. تهیه سری دستگاه آر اف فرکشنال حدود 700 هزار تومان هزینه دارد و هزینه هر جلسه هم در هر کلینیک متفاوت است. تعداد جلسات درمانی شما توسط پزشک متخصص مشخص می‌شود. حتماً برای انجام آر اف فرکشنال به کلینیک‌های معتبر مراجعه کنید تا با پرداخت هزینه مناسب بهترین خدمات را دریافت کنید.

برای آر اف فرکشنال چند جلسه نیاز است؟

تعداد جلسات برای جوان‌سازی پوست به عوامل مختلفی مانند نوع پوست، میزان آسیب‌های پوستی و واکنش بدن بستگی دارد. افرادی که جای زخم قوی دارند باید تعداد جلسات بیشتری برای بهبود پوستشان انجام شود. تعداد جلسات درمان را پزشک متخصص مشخص می‌کند ولی حداقل 3 جلسه می‌تواند اثرات خوبی برای افراد داشته باشد. در افراد مختلف این عمل تا 12 جلسه هم ممکن است برای افراد نیاز باشد. هر جلسه درمانی بین 15 الی 30 دقیقه زمان می‌برد. در طول این زمان شما احساس می‌کنید که پوستتان کمی گرم شده است و احساس درد و ناراحتی نخواهید داشت.

مراقبت‌های بعد از آر اف فرکشنال

بهتر است که بعد از آر اف فرکشنال نکاتی را رعایت کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را از عمل خود بگیرید. این مراقبت‌ها و نکات عبارت است از:

 • قبل از انجام این روش بهتر است که صورت خود را نشویید و تا سه روز بعد از عمل نیز از تماس صورت با آب داغ و شوینده‌های قوی خودداری کنید.
 • بعد از انجام عمل سعی کنید از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید تا اشعه‌های مضر نور خورشید پوست شما را دچار التهاب نکند.
 • در روز عمل از مواد آرایشی بر روی پوست خود استفاده نکنید.
 • تا یک هفته بعد از عمل به استخر نروید و از رفتن به استخر و سونا خودداری کنید.
 • اگر بعد از آر اف فرکشنال جوش یا لخته بر روی پوست خود مشاهده کردید به آن دست نزنید.
مراقبت‌های بعد از آر اف فرکشنال
مراقبت‌های بعد از آر اف فرکشنال

عوارض آر اف فرکشنال

آر اف فرکشنال نیز مانند هر عمل دیگری ممکن است عوارضی داشته باشد. البته اگر افراد بعد از عمل به توصیه‌های پزشک خود گوش کنند این عوارض برای آن‌ها هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. این عوارض عبارت‌اند از:

 • التهاب، قرمزی و سوختگی جزئی بر روی پوست
 • درد موقتی که البته زیاد نیست و حتی در روز عمل نیز از بی‌حسی استفاده نمی‌شود.
 • تورم بر روی پوست که حداکثر تا 24 ساعت بعد از عمل آثار آن از بین می‌رود.

عوارضی که مطرح شد به‌صورت کاملاً موقتی است و امروزه به علت پیشرفت تکنولوژی این عوارض به کمترین حد ممکن رسیده است. اگر آر اف فرکشنال را در کلینیک آمون انجام دهید تقریباً این عمل بدون عوارض خواهد بود.

آر اف فرکشنال کاربردهای بسیار زیادی دارد و به علت کم هزینه بودن و اینکه بدون درد و خونریزی قابل انجام است طرفداران بسیار زیادی دارد. کلینیک زیبایی آمون با استفاده از دستگاه آر اف فرکشنال که کیفیت فوق العاده ای دارد این عمل را برای بیماران انجام می‌دهد. افراد می‌توانید در طی جلسه معاینه با پزشک خود مشورت کنند و برای بهبود مشکلات خود روش مناسب را انتخاب کنند. کلینیک آمون برترین کلینیک کشور است که از بهترین و با سابقه ترین پزشکان کشور بهره می‌برد. این کلینیک علاوه بر آر اف فرکشنال سایر عمل‌های زیبایی روز دنیا را نیز به افراد ارائه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید