با افزایش سن چین و چروک‌های روی پوست افزایش می‌یابد و پوست علاوه بر چروک شدن دچار افتادگی نیز می‌شود. این باعث می‌شود زیبایی صورت فرد تحت تأثیر قرار بگیرد. راه‌های مختلفی برای برطرف کردن چین و چروک‌های روی پوست وجود دارد که یکی از بهترین و کاربردی‌ترین آن‌ها استفاده از بوتاکس است.

در تزریق بوتاکس مواد مخصوصی به نواحی مختلف پوست صورت شما تزریق می‌شود و باعث جوان‌سازی پوست صورت شما می‌شود. دقت کنید که این کار را حتماً در کلینیک‌های معتبر انجام دهید تا نتیجه موردنظر خود را بگیرید. یکی از بهترین کلینیک‌های کشور در این زمینه کلینیک آمون است که با بهره‌گیری از پزشکان با مهارتی مثل آقای دکتر علیرضا یارقلی و خانم دکتر پروین متوسلین بهترین خدمات را در کشور ارائه می‌دهند.

تزریق بوتاکس
تزریق بوتاکس

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس نام تجاری یک سم تولید شده است که از یک باکتری مخصوص و توسط متخصصین تولید می‌شود. این سم که بوتولینوم نام دارد با استفاده از سوزن‌های تزریق مخصوص به نواحی مختلف صورت مثل عضلات دور چشم، خطوط اخم و خطوط روی صورت و پیشانی تزریق می‌شود. این سم پروتئین مخصوصی در خود دارد که باعث می‌شود خطوط و چین و چروک‌های صورت از بین برود.

تزریق این سم باعث فلج شدن عضلات صورت می‌شود ولی از این بابت نباید هیچ نگرانی داشته باشید. چرا که این سم با فلج کردن عضلات هیچ عارضه‌ای برای پوست و صورت شما ایجاد نمی‌کند و فقط موجب زیبایی شما می‌شود.

کاربردهای تزریق بوتاکس

یک روش کاربردی و پرطرفدار است که کاربردهای متعددی دارد و امروزه در کلینیک‌های زیبایی کشور به یک روش مرسوم تبدیل شده است. کاربردهای تزریق ژل یا فیلر عبارت است از:

 • از بین بردن چین و چروک‌های ایجاد شده بر روی پوست صورت
 • درمان بیماری‌های مختلف مثل سردردهای تنشی و میگرنی، اسپاسم نیمه صورت، بیماری‌های اسپاتیک، دیس تونی گردن و بیماری‌های نورون حرکتی فوقانی
 • از بین بردن افتادگی و شل شدن پوست صورت و پوست گردن
 • کاهش تعریق در زیر بغل با تزریق بوتاکس
 • درمان بیماری بسته شدن غیر ارادی مکرر پلک‌ها
 • تزریق برای کاهش نمایش لثه در هنگام خنده
 • درمان چین‌های موجود در چانه با استفاده از بوتاکس در کنار تزریق ژل یا فیلر
کاربردهای تزریق بوتاکس
کاربردهای تزریق بوتاکس

انواع چروک‌های صورت (دینامیک استاتیک)

چروک‌های صورت به دو دسته دینامیک و استاتیک قابل تقسیم است. چروک‌های استاتیک آن دسته از خطوطی هستند که بدون انقباض عضلانی و در حالت استراحت نیز قابل مشاهده هستند و به دلیل از دست دادن حجم طبیعی خاصیت ارتجاعی، کلاژن و بافت تشکیل می‌گردد. چروک‌های دینامیک نیز با اخم، خنده و چشمک ظاهر می‌شود و شامل خطوط بین ابروها، خطوط پا کلاغی هنگام خنده و خطوط افقی روی پیشانی می‌شوند.

بوتاکس کدام چروک‌ها را از بین می‌برد؟

برخی از پزشکان تزریق بوتاکس را برای چروک‌های استاتیک توصیه می‌کنند و معتقدند که بهترین روش برای از بین بردن چروک‌های استاتیک همین روش است. در مورد چروک‌های دینامیک نیز نمی‌توان گفت که تزریق بر روی آن‌ها بی‌تأثیر است اما تأثیر آن نسبت به چروک‌های استاتیک کمتر است. به طور کلی اثربخشی تزریق در از بین بردن انواع چروک‌ها ثابت شده است و کم خطرترین روش برای جوان‌سازی و زیبایی پوست می‌باشد.

انواع بوتاکس

انواع مختلفی دارد که پزشک قبل از تزریق بسته به شرایط پوستی شما و نتیجه مد نظر شما نوع مناسب آن را برای شما انتخاب می‌کند. هر یک از انواع آن کاربرد خاص خود را دارد و برای بخش‌های خاص صورت استفاده می‌شود. برندهای مختلف از نظر ماندگاری، کیفیت و اثرگذاری با هم متفاوت اند.

هر کدام از انواع آن مزایای خاص خود را دارد اما از نظر کارایی همه آن ها یکسان هستند. بهتر است که شما بسته به انتظارات خود از تزریق بوتاکس مناسب را انتخاب کنید. در ادامه به بررسی برندهای مختلف اشاره می‌کنیم.

برندهای بوتاکس

برندهای مختلفی در بازار وجود دارد که هر کدام ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد. نکته قابل توجه اینجاست که همه این برندها از سم بوتولینوم ساخته شده است. این برندها عبارت‌اند از:

 • بوتاکس (Botox): این برند از معروف‌ترین برندهای ضد پیری در جهان است که 3 الی 4 ماه ماندگاری دارد. این برند ممکن است برای بعضی از افراد ایجاد حساسیت نماید.
 • دیسپورت (Dysport): این برند یک ماده شل کننده عضلات است که ساخت کشور انگلستان است و برای پیشانی و ابرو بسیار مؤثر است.
 • زئومین (Xeomin): این برند فعالیت عصبی در عضلات را مسدود می‌کند و برای خط اخم بین ابروها مناسب است.
 • مصپورت (Masport): این برند ایرانی کیفیت بسیار خوبی دارد و به علت هزینه مناسب مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. این برند باعث از بین بردن خطوط اخم بین ابروها می‌شود.
 • آزالور (Azzalure): نتایج تزریق این برند تا 4 الی 5 ماه ماندگاری دارد و از برندهای بسیار خوب در این زمینه می‌باشد.
 • نورونوکس (Neuronox): کارایی خوب، ایمنی بالا و قیمت مناسب از جمله نقاط مثبت این برند است. این برند 3 الی 4 ماه ماندگاری دارد.
 • درماتوکس (DermaTox): علاوه بر از بین بردن چین و چروک‌ها برای درمان زخم‌ها و جوش‌ها نیز کاربرد دارد.

معرفی بهترین برند بوتاکس (‌ برندی که در کلینیک آمون استفاده می‌شود)

برندهای بوتاکس هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارد. کلینیک آمون به‌عنوان بهترین کلینیک زیبایی کشور انواع برندهای بوتاکس را دارد و پزشکان متخصص در این کلینیک بعد از معاینه بیمار نوع مورد نظر را انتخاب می‌کنند. بنابراین بهترین برند برای هر شخص متفاوت است. کلینیک آمون از بهترین و مرغوب‌ترین برندها استفاده می‌کند و این باعث شده است تا افراد رضایت خاطر بالایی از تزریق بوتاکس در این کلینیک داشته باشند.

مراقبت بعد از تزریق بوتاکس

بوتاکس نیز به‌مانند سایر عمل‌های زیبایی نیاز به مراقبت‌های بعد از عمل دارد. پزشکان مجموعه آمون بعد از عمل نکاتی را به شما ارائه می‌کنند که رعایت آن‌ها باعث افزایش کیفیت نتایج می‌شود. این نکات مراقبتی عبارت است از:

 • تا یک روز بعد از تزریق در معرض آفتاب قرار نگیرید.
 • بلافاصله بعد از تزریق از مواد آرایشی استفاده نکنید.
 • از انجام فعالیت‌های شدید ورزشی بعد از تزریق خودداری کنید. پیاده‌روی و رفتن به محل کار مانعی ندارد.
 • برای از بین بردن تورم‌ها و کبودی‌های احتمالی از کمپرس یخ استفاده کنید.
مراقبت بعد از تزریق بوتاکس
مراقبت بعد از تزریق بوتاکس

عوارض تزریق بوتاکس

تزریق نیز مانند سایر عمل‌های زیبایی ممکن است عوارضی را برای فرد بیمار به همراه داشته باشد. این عوارض عبارت است از:

 • پتوز پلک: ریزش جزئی پلک فوقانی که در بعضی از افراد دیده می‌شود.
 • پتوز ابرو: پایین آمدن ابروها جزء عوارض احتمالی تزریق است که بعد از چند هفته فروکش می‌کند.
 • سردرد: ممکن است در افراد مختلف تا چند ساعت بعد از تزریق سردرد مشاهده گردد.
 • انقباض متناقض عضلات صورت: ممکن است انقباضات خود به خود در عضلات صورت تا چند روز بعد از عمل مشاهده شود که گذرا و موقتی است.
 • خشکی پوست: ممکن است بعضی از افراد به تزریق واکنشی نشان دهند و پوستشان خشک شود که با داروهای مختلف قابل درمان است.
 • واکنش‌های آلرژیک: این مورد در تعداد افراد اندکی دیده می‌شود که با داروهای مختلف قابل درمان است.

بهترین سن تزریق بوتاکس

پزشک بهترین فردی است که می‌تواند در مورد تزریق یا عدم تزریق در بیماران مختلف با سن‌های مختلف تصمیم گیری کند. اما تجربه نشان داده است که تزریق در افراد با سن بالاتر از 35 سال نتیجه بهتری دارد. افراد زیر 35 سال نیز می‌توانند بوتاکس انجام دهند ولی ممکن است نتایج آن به‌خوبی انتظاراتشان نباشد.

بهترین نواحی تزریق

بوتاکس در نواحی مختلف صورت مثل بینی ، خط پیشانی، خط اخم، خط لبخند، ابرو، خط چشم، خط چانه، اطراف لب‌ها و ناحیه گردن قابل تزریق است و در این نواحی می‌تواند به‌خوبی نشانه‌های پیری را برطرف کند. پزشک در جلسه معاینه پوست صورت شما را به‌خوبی بررسی می‌کند و با توجه به تجربه‌ای که در این زمینه دارد نواحی مختلف برای تزریق بوتاکس را مشخص می‌کند.

بوتاکس برای چه کسانی ممنوع است ؟

افراد زیر نباید تزریق بوتاکس را انجام دهند چرا که این تزریق می‌تواند برای آن‌ها خطراتی ایجاد کند که بعضاً قابل جبران نخواهد بود. این افراد عبارت‌اند از:

 • افرادی که مشکلات انعقاد خون دارند و داروهای ضد انعقاد خون مصرف می‌کنند.
 • افرادی که دچار بیماری‌هایی مثل سرطان، ام اس و نارسایی کلیه شده‌اند.

هزینه تزریق بوتاکس در کلینیک آمون

هزینه تزریق بسته به عوامل مختلف و افراد متفاوت است. بنابراین نمی‌توان یک قیمت معین برای همه افراد ارائه کرد. هزینه تزریق بوتاکس به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

 • میزان تزریق: اگر شما به میزان بیشتری نیاز داشته باشید باید هزینه بیشتری پرداخت نمایید.
 • نوع برند ژل : هر چه برند انتخابی با کیفیت‌تر باشد شما باید هزینه بیشتری پرداخت نمایید.
 • کلینیک انتخابی: هر چقدر کلینیکی که برای تزریق انتخاب می‌کنید امکانات بیشتری داشته باشد هزینه آن نیز بیشتر خواهد بود.
هزینه تزریق بوتاکس
هزینه تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس در کلینیک آمون

تزریق در کلینیک آمون تحت نظر آقای دکتر علیرضا یارقلی و خانم دکتر پروین متوسلین و با بهترین مواد انجام می‌شود. شما می‌توانید با خیال راحت این کلینیک را برای تزریق بوتاکس انتخاب کنید. پزشکان این مجموعه با معاینه بیمار نوع برند، میزان تزریق و نواحی مختلف قابل تزریق را مشخص می‌کنند و سعی می‌کنند با مشورت با بیمار بهترین راه را برای درمان بیمار استفاده کنند. افراد بعد از عمل در مجموعه آمون متوجه می‌شود که خطوط و چین و چروک‌ها کم‌کم از بین می‌رود و زیبایی و جوانی به‌صورت آن‌ها باز می‌گردد.

چه افرادی می‌توانند تزریق بوتاکس انجام دهند ؟

همه افراد نمی‌توانند تزریق انجام دهند. افراد مناسب برای انجام تزریق عبارت‌اند از:

 • افرادی که با افزایش سن نشانه‌های پیری را در صورت خود مشاهده می‌کنند.
 • افرادی که سابقه بیماری‌های مختلف را نداشته باشند.
 • افرادی که از انجام بوتاکس انتظارات معقولانه دارند. انتظارات بیش از اندازه نمی‌تواند افراد را بعد از انجام تزریق راضی کند.
 • افرادی که بر روی پوست خود ورم و التهاب نداشته باشند. ورم و التهاب باعث اختلال در عملکرد بوتاکس می‌شود.

چه افرادی نمی‌توانند تزریق انجام دهند ؟

افراد مختلفی نیز وجود دارند که بهتر است تزریق را انجام ندهند، برای این افراد ممکن است مشکل جدی ایجاد نکند ولی بهتر است که این تزریق برای آن‌ها انجام نشود. این افراد عبارت‌اند از:

 • خانم‌های باردار و شیرده بهتر است که در این دوران از تزریق بوتاکس خودداری کنند.
 • افرادی که به مواد استفاده شده حساسیت دارند. حساسیت‌های مختلف مثل تورم بیش از حد، جوش‌های حاد و … می‌تواند برای افراد ایجاد مشکل کند.
 • افراد جوانی که هنوز چین و چروکی بر روی پوستشان ایجاد نشده است.
چه افرادی نمی‌توانند تزریق بوتاکس انجام دهند ؟
چه افرادی نمی‌توانند تزریق بوتاکس انجام دهند ؟

چند تا از سؤالات متداول کاربران درباره تزریق بوتاکس همراه با پاسخ

در مورد انجام تزریق افراد سؤالات مختلفی دارند که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

 1. آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟ درد آن گذرا و موقتی است و پزشکان در حین عمل سعی می‌کنند با استفاده از مواد بی حس کننده درد را از بین ببرند.
 2. آیا تورم و کبودی بعد از تزریق بوتاکس دائمی است؟ تورم و کبودی فقط در بعضی از افراد رخ می‌دهد و بعد از چند روز نیز از بین می‌رود. بنابراین جای نگرانی ندارد.
 3. آیا بعد از تزریق باید ناحیه مورد نظر را ماساژ داد؟ خیر، ماساژ ناحیه درمان کارایی ندارد و نباید انجام بشود.
 4. قبل از تزریق چه مراقبت‌هایی باید انجام شود؟ قبل از تزریق از مصرف دخانیات و الکل خودداری کنید و داروهای رقیق‌کننده خون مثل آسپرین را مصرف نکنید.
 5. هر چند وقت یک‌بار باید بوتاکس را مجدداً تکرار کرد؟ زمان مجدد انجام تزریق برای هر فرد متفاوت است ولی به صورت کلی هر فرد هر سه ماه باید مجدداً تزریق را انجام بدهد.
 6. آیا تزریق بوتاکس بر روی فشار خون تأثیر منفی دارد؟ خیر ولی برای اطمینان خاطر بیشتر اگر سابقه فشار خون دارید حتماً پزشک خود را قبل از انجام مطلع کنید.

بوتاکس از جمله رایج‌ترین و پر طرفدارترین عمل‌های زیبایی است که امروزه مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. نتایج شگفت انگیزی دارد و عوارض آن ناچیز می‌باشد. افراد می‌توانند با کمترین دردی این عمل را امتحان کنند و نشانه‌های پیری را از صورت خود پاک کنند. کلینیک آمون بهترین کلینیک کشور در زمینه تزریق بوتاکس است که شما می‌توانید آن را انتخاب کنید. دکترهای مجموعه آمون دکتر علیرضا یارقلی و دکتر پروین متوسلین از با سابقه ترین پزشکان کشور هستند که سابقه انجام عمل‌های زیادی را دارند و شما می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید